Той обясни, че първото проблемно поле с ипотеките се решава чрез приетата наскоро Директива за ипотечния кредит, според която банките са длъжни да предоставят на кредитополучателите и двете възможности: ипотеката да удовлетворява банката при предсрочно изискуем кредит и да е ясно с какво отговаря длъжникът.
„Важното е, че кредитополучателят ще може да избира. Второ - ще му е ясно всичко, което следва по този договор, от първия до последния ден. Третото нещо, което е важно - ако той реши да смени банката или да погаси предсрочно кредита си, няма да дължи наказателни лихви. Това е изключително важно, тъй като до този момент това не беше предвидено", обясни Цонев.
Премахва се и таксата „Управление на кредит". Част от разходите като такси се включват в лихвата и по този начин процедурата става по-прозрачна, допълни Йордан Цонев.
Друг проблем, който трябва да бъде решен със закона, е определянето на така наречената плаваща лихва - променливата част на лихвата.
„Сега променливата част ще се определя на базата на общоприетите индекси индикатори и индекси. На базата на методика, която банката предварително трябва да направи върху тези индекси и да предложи на клиента, през целия срок на договора тази променлива компонента не може да се променя от банката", обясни председателят на бюджетната комисия.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг