17 Февруари, 2025

"Ведомости": "Шеврон" с интереси към проекта "Бургас-Александрополис"

"Ведомости": "Шеврон" с интереси към проекта "Бургас-Александрополис"

Американската компания "Шеврон" проявява интерес към възкресяването на проекта за нефтопровода "Бургас-Александруполис" и ще се опита да убеди българските власти, че той е необходим, съобщава "Ведомости". Вестникът се позовава на интервю за ТАСС на президента на руската компания "Транснефт" Николай Токарев. 

Интересът на американската компания към проекта вероятно е свързан с плановете за разширяване на мощността на Каспийския тръбопроводен консорциум (КТК), в който 15% дял има и "Шеврон". Но представител на "Транснефт" не се е отзовал на запитване на "Ведомости" по темата.

През 2014 г. по КТК са пренесени 40 млн. т петрол, а след разширението до края на 2016 г. мощността на тръбата ще се увеличи на 67 милиона тона. По нея се пренася нефт от Казахстан и Русия до черноморското пристанище Новоросийск, откъдето се прехвърля на танкери.

"Възможностите на Босфора не са безгранични. Ще има проблеми с транспортирането на допълнителните обеми, които ще се появят след разширяването на консорциума", казал Токарев.

"Ведомости" припомня, че идеята за нефтопровода с мощност до 50 милиона тона от българския град Бургас до гръцкото егейско пристанище Александруполис се роди още през 90-те години на 20-и век. Той бе замислен като алтернатива на танкерните превози през претоварените проливи Босфора и Дарданелите. Споразумението за изграждането му бе подписано от Русия, България и Гърция през 2007 г., а за реализацията му бе създадена компанията "Транс-Болкан пайплайн Би-Ви", в която "Транснефт", има 51%, а България и Гърция - по 24.5%. Стойността на проекта се оценяваше на 1 млрд. евро. Но през 2011 г. проектът бе замразен, тъй като българските власти се усъмниха в неговата екологична безопасност, отбелязва "Ведомости".

"Само преди една седмица българската страна отново излезе с инициатива за закриване на управляващата компания "Транс-Болкан пайплайн Би-Ви, но българската страна няма юридически основания да излезе едностранно от проекта", отбелязва Токарев. Той добавя, че "Шеврон" е обещал да проведе консултации с българските партньори. "Затова смятам, че проектът има бъдеще. Той е интересен най-малкото заради това, че ще реши проблема с Босфора", казва Токарев. Той не изключва КТК да влезе в проекта "Бургас-Александруполис", като отбелязва само, че въпросът се обсъжда, но не са взети никакви решения.

"Бургас-Александруполис" ще бъде интересен за участниците в КТК, но за реализацията му е необходимо да се постигне договореност с България, а това не е лесно, смята шефът на аналитическата агенция "Смол летърс" Виталий Крюков, цитиран от "Ведомости". Санкциите срещу Русия не би трябвало да попречат на неговото строителство, но има рискове в случай на влошаване на ситуацията, казва пък заместник-директорът на Центъра за политическа информация Алексей Панин.

Сподели:
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути

Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути

УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии

Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация

Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация

Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%

КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините

КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините

Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.