Съгласно договора за Евроатом, нов реактор в АЕЦ "Козлодуй" също се разглежда като нов инвестиционен проект и трябва да бъде съгласуван с Европейската комисия. Повторна нотификация на проекта АЕЦ "Белене" би била необходима, ако техническите детайли, включени в нотификацията от 2007 г. са претърпели много съществена промяна в сравнение със съгласувания тогава инвестиционен проект (по отношение на типа реактори).
Преди пет години ЕК даде положително становище за проекта АЕЦ "Белене". Това беше преди катастрофата в японската АЕЦ "Фукушима" през март 2011 г., след която ЕС повиши изискванията за безопасност и сеизмична сигурност, които вече са част от разговорите с инвеститорите.
Макар че бе създадена проектна компания за евентуалното изграждане на VІІ блок в АЕЦ "Козлодуй“, това няма да е възможно без стратегически инвеститор. Като се има предвид, че един от проблемите, свързани с "Белене", бе липсата на стратегически инвеститор (след оттеглянето на германската компания RWE през 2009 г.), този въпрос е от ключово значение и за реализацията на VІІ блок в Козлодуй".
Йотингер изтъкна, че ядрената безопасност остава абсолютен приоритет за Европейската комисия, която работи за бъдещето развитие на ядрената сигурност в Европа.
След проведените в Европейския съюз стрес тестове на ядрените централи, в момента ядрените оператори на страните членки разработват национални планове за действие, които ще бъдат прегледани и на европейско ниво. "Паралелно с това ЕК се готви да преразгледа и да затегне действието на съществуващата директива в областта на ядрената безопасност", посочи еврокомисарят Йотингер.
"Търсим начини за подобрим готовността за реакции при извънредни ситуации както в Европа, така и извън границите й, като в същото време ЕК разглежда положението с ядрените застраховки и юридическата отговорност", допълва еврокомисарят.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг