ЕБВР ни отпуска заемът от 300 млн. евро, който е със суперниска лихва, твърдят запознати с подготвяната сделка.Според тях условията, които е предложила банката, са изключително атрактивни. Те включвали както оскъпяването, така и срока на заема и възможности за гратисен период, пише "24 часа".
Поради това било взето решение да се сключи споразумението с нея. Другият вариант бил да се търси заем от вътрешните и външните пазари с пускането на облигации от страна на фонда.
Преценено било обаче, че лихвата, която ще се постигне при такава операция, ще е по-висока, отколкото предложената от ЕБВР. При варианта с емитирането на облигации трудно можело да се договори гратисен период.
В сряда правителството одобри проект на споразумение между България и ЕБВР за държавна гаранция за заем от 300 млн. евро. С парите ще се попълнят резервите на фонда за гарантиране на влоговете. Така щяло да се постигне по-голяма финансова независимост и устойчивост, съобщиха от правителствената пресслужба.
Министърът на финансите Владислав Горанов е упълномощен да проведе преговорите и да подпише споразумението при условие за последваща ратификация.
“Правителството няма спешна ликвидна нужда, за да настоява пред фонда за бързо връщане на заема на държавата. След като реализираме окончателно операцията, може да преценим дали да изискаме от фонда възстановяване на ресурсите, или да останат като ликвиден буфер във фонда”, каза Горанов.
Заемът от държавата за фонда е до 2 млрд. лв. за срок от пет и половина години. Той бе одобрен в края на 2014 г. за изплащане на гарантираните влогове във фалиралата КТБ.
Според данните на фонда от 4 декември 2014 г. досега на вложителите са изплатени малко над 3,668 млрд. лева. Това означава, че заемът от държавата е почти изцяло усвоен.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг