От 1 юли прагът за отпускане на семейните помощи за деца се повишава от 350 на 400 лева. Мярката ще засегне 350 000 - 400 000 семейства. Това каза в ефира на БТВ зам.-министърът на труда и социалната политика Деница Сачева.
Повече бременни жени, повече майки ще могат да кандидатстват в системата на социалното подпомагане, добави тя. Сачева уточни, че годишно над 500 млн. лв. се насочват за семейни помощи. Социалната политика погрешно се разбира, че е само за бедните, гладните и безработните – тя е за всички нас, заяви зам.-социалният министър. Тя обясни, че в момента се готвят промени както в Кодекса за социално осигуряване, така и в Кодекса на труда.
Целта е майките да могат да се върнат на работа след навършване на 6 месеца на детето – в такъв случай те ще получават към заплатата значителна сума като добавка. Има договорка с министъра на финансите, че работещите майки ще бъдат приоритет. Говорим за реални промени, не само за мечта. В момента се правят разчетите, посочи Сачева. Социалната система не би трябвало да понася толкова обвинения, особено що се отнася до социалните служители, заяви още зам.-министърът на труда и социалната политика.
По думите й тези служители работят по множество казуси, свързани с най-разнообразни проблеми, а работата им е изключително тежка. Занапред ще работим все повече към подобряване на средата в семействата. Те имат нужда от сериозна подкрепа, която далеч не е само финансова – ще бъде разширена работата с психолози и достъпът на децата до логопед, каза още Деница Сачева.
Още от Бизнес
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни
ЕK официално оспори пред СТО китайските антидъмпингови мита върху брендито
Китай трябва да даде отговор в рамките на 10 дни
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит