България за радост е оценена като един незаобиколим фактор. Това каза министър-председателят Бойко Борисов след разговора му с европейския комисар по климата и енергетиката Мигел Ариас Канете в Министерския съвет.
„Днес предстои в Атина среща на министър-председателя на Гърция Алексис Ципрас с руския президент Владимир Путин. Ние, спазвайки европейските правила, искаме да изградим действително такъв проект. България за радост е оценена от ЕК, европейските страни, Европейския съюз като много съществен и важен елемент и незаобиколим фактор. Това е изводът от това, което чух”, каза премиерът, като благодари на ЕК за разбирането й и се надява да продължат със същото темпо и занапред. Борисов каза, че Ципрас ще посети на 1 юни България.
Проектът „Балкан”, който ни беше мечта и никой не вярваше, че ще се случи, ние направихме така, че зад нас да стои ЕК, заяви още Борисов.
„Находищата в Черно море високо се ценят. Най-големите компании дойдоха тук. Това, което ни беше мечта и дето се вика на шега Томислав Дончев го кръсти „Балкан”, никой не го вярваше. Ние направихме така, че този проект да стане европейски и зад България да стои ЕК”, заяви министър-председателят.
По думите му, всичко което се прави, се съгласува, знае и оценява. „То не е насочено срещу Русия. Трябва да е ясно, ако се спазват европейските правила, които трябва да се спазват от всички, е добре дошъл”, заяви той. Според министър-председателя това, което България има като находища, плюс интерконектора, с Гърция и другите места, където в момента се изгражда, на практика се прави един голям пазар. „Ако една стока минава само в едната посока, то не е пазар. Когато можем да си търгуваме с гърци, турци и румънци, македонци и изобщо в целия регион и нашите тръби са достъпни до всеки, който иска да превози газ, това отговаря на третия либерализационен пакет, отговаря на разбирането на Брюксел”, каза Бойко Борисов. По думите му, ЕК застава и с финансиране на интерконекторите с другите държави.
Преди година и половина нямаше доверие, тогава се опитваха да излъжат ЕК, за да постигнат комерсиални резултати, заяви Борисов. По думите на премиера, ключовата дума в изказването на комисар Канете и неговият екип е „доверие”. „Преди година и половина нямаше доверие, тогава се опитваха да излъжат ЕК, да излъжат своите партньори, да се поемат ангажименти, търсейки комерсиални резултати. Затова нищо не се получи”, каза той и посочи, че са говорили по друг начин.
„Нямаше доверие, защото 20 и няколко години само се говореше за интерконектори и диверсификация. В доклада на комисаря високо оценяват новите ни компресори, диверсивни, с възможности в две посоки за транспортиране на газ”, каза той и посочи, че не е имало диверсификация, за която са говори, след като е пренасян газ само в едната посока. По думите му, компресорните станции, които България е направила, високо се ценят.
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона