"Най-важната инфраструктура, която предстои да се изгради е връзката ни с Гърция, тя ще ни даде достъп до газа от Каспийския регион, който предстои да поточе през 2019 година. Това каза народният представител от ПГ на ГЕРБ Делян Добрев пред БНР. Той поясни, че се надява проектите Трансанадолския (TANAP) и Трансадриатическия (TAP) тръбопроводи да се реализират в предварително обявените срокове. „Ние от своя страна заедно с нашите партньори от Гърция и Италия ще изградим интерконектора, който ще свърже цяла Източна Европа с тази газ от Каспийския регион”, заяви Добрев. "
Той посочи, че България е най-зависима от доставката на газ от всички държави в ЕС. „Ние сме на 90% зависими само от 1 доставчик. Това представлява известен риск, както за сигурността на доставките, така и негарантирано по никакъв начин добри цени, каквито ние трябва да получим, за да стимулираме нашата икономика”, поясни народният представител.
Според него основна тема за България в сектор „Енергетика” са дефицитите, които са много популярни сред хората и цената на това, но много по-важно по думите на депутата е страната ни да осигури алтернативи на руската зависимост. „Виждате, че това се опитваме да правим в последните 5-6 години и с конкурсите, които сме стартирали. Надяваме се, че ще има спечелили фирми, за проучването на двата блока „Терес" и „Силистар" в Черно море, защото няма по-добра алтернатива от собствения добив на газ. „Това гарантира, както енергийна независимост, но и ниски цени на газа. Това представлява стимул не само за енергетиката, но и за икономиката”, обясни депутатът. По думите му, за да има резултати в енергетиката, които да са видими трябва да минат около 10 години. „Има един период, в който това, което се направи днес дава отражение след 10 години. Същото е и положението с проучването на Черно море.
През 2012 година подписахме договор, но има 5 години проучване и сондажи след това отнема няколко години за окончателно инвестиционно решение, защото това са огромни проекти, които струват милиарди. Хубавото в цялата ситуация е, че последните 5-6 години се правят правилните неща”, допълни Добрев. Според него ако някои протестира е трябвало да го направи преди 10 години, а не сега. „Тогава, когато са сключени тези споразумения, когато са приемани най-добрите условия за развитието на ВЕИ в най-бедната държава в ЕС, тогава е било моментът да се протестира”, посочи Добрев.
„Само през тази година променихме два пъти закона за енергетиката-февруари и юни месец. Всички тези негативни ефекти да не рефлектират върху ситуацията от миналото и дефицита от 800 милиона лева, който заварихме в началото на втория кабинет „Борисов” бе сведен на половина само със законодателни промени през февруари. Това стана само с реформи. Допълнителни 100-150 милиона лева успяхме да осигурим с промените от юни месец-създаването на фондове енергийна сигурност, където предприятията ще внасят своите вноски, намаляването на половина на часовете на преференциалните цени, на които ще работят ВЕИ проектите. През февруари ограничихме скъпата енергия от когенерациите наложихме мерене в реално време на топлината и електроенергията”, каза народният представител. В отговор на въпрос дали се бои от нови фази на протестите Делян Добрев отговори:
„Не защото през юли месец се говореше за хиляди нови безработни, увеличаване на цените на стоките в магазините, но видяхте, нищо от това не се случи. Новото решение на регулатора е в валидно от август, а сега сме септември. Нито виждаме да се увеличава безработицата. Тя само намалява. Цени също не виждаме да са се увеличили”, каза още Добрев.
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона