Другата седмица се очаква хората масово да посещават магазините и да купуват яйца, агнешко месо, козунаци и салати. Наличието на много вносни козунаци в търговските вериги е съобразено с изискванията и търсенето на пазара, заяви в предаването “Още от деня” по БНР директорът на БАБХ Пламен Моллов. Повод за гостуването му бяха наближаващите празници. Той поясни, че козунаците са със съответните консерванти, които ги правят съхраняеми за дълго време, но това не означава, че са опасни за здравето и отговарят на изискванията за безопасност.
“Всеки продукт, който е на българския пазар, е обект на контрол”, заяви той и добави, че ако има несъответствия, то ще бъде изтеглен от пазарната мрежа.
По-големите опаковки с яйца по магазините са нормално явление според Моллов, тъй като това е основен продукт, който се търси покрай Великден. В момента от БАБХ правят тематичен контрол от 10 дни за хранителните стоки. Той ще гарантира една по-висока степен на безопасност на храните. Все пак той посъветва потребителите да следят дали яйцата са маркирани с печат. В означението е важна първата цифра. Ако тя е нула, това означава, че това са биологично гледани кокошки. Ако е единици, става въпрос за свободно движещи се кокошки. Двойката индикира, че птиците са гледани във ферма. Клетъчното гледане се отбелязва с тройка. “Изключително строг контрол правим за боите за яйца”, заяви Моллов. Той гарантира, че продуктите на българския пазар са проверени и са с безопасни оцветители.
На пазара се появява и вносно агнешко, защото има недостиг от страна на качество и разнообразие. В България основно се внасят замразени агнета от Нова Зеландия.
При салатите основния проблем са нитратите, обясни Моллов. Нитратите са отрови и трудно се установяват визуално. При по-виско съдържание листата на марулята покафеняват по краищата.
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона