24 Ноември, 2024

Седем предупреждения на МВФ към България

Седем предупреждения на МВФ към България

Редовната мисия на Международния валутен фонд (МВФ) по член IV от Учредителния договор на институцията, водена от Мишел Шанън, бе на посещение в България в периода 4-13 март. В рамките на мисията бяха дискутирани основните краткосрочни и средносрочни макроикономически прогнози и допускания, политиките за осигуряване на икономически растеж, двигателите на икономическо възстановяване и други.

Седем важни препоръки и предупреждения отправиха представителите на мисията на МВФ в заключителното си изявление след посещението си в България. Ето кои са те.

 1. Фалитът на КТБ показа слабостта на БНБ да управлява кризи, а надзорът загуби доверие. МВФ настоява за навременно одобрение на управител на БНБ и ръководител на банковия надзор с ясен мандат за подкрепа на силна, независима и отговорна БНБ.

2. Необходим е откровен, задълбочен и независим преглед от външни на банковата система експерти на предишната надзорна дейност както на банковия надзор в БНБ, така и на надзорната рамка на Комисията за финансовия надзор и Комисията за публичен надзор на регистрираните одитори. Целта е да се засилят процесите на надзора и да се извлекат поуки от случая КТБ.

3. БНБ да публикува свободно повече данни за банките, с което ще се улесни анализът на заинтересованите и ще намали несигурността. Властите да разработят план за действие при извънредни ситуации, в случай че се материализират нужди от рекапитализация. Още това лято в българското законодателство трябва да бъде транспонирана директивата на ЕС за преструктуриране на банките.

4. Притесненията на МВФ от промяната в посоката на пенсионните реформи се изострят. Въвеждането на "избиране на вариант" при участието във втория стълб на пенсионната система представлява фундаментална промяна в модела на пенсионната система в България. Следва да бъде осигурено достатъчно време за изчерпателен анализ на въздействието и за консултации със засегнатите страни, за да се смекчат потенциалните рискове както за обществената, така и за частната система, особено предвид необичайния характер на някои обсъждани варианти (например гъвкавост за многобройните прехвърляния между обществената и частната система с течение на времето). Гарантирането на устойчивостта на обществената пенсионна система чрез реформи на параметрите остава от изключително значение като притесненията се изострят от промяната в посоката на предишните реформи.

5. Всички суми в преизпълнение на приходитев бюджета трябва да бъдат спестени, препоръчва фондът по повод рисковете да се надхвърли 3-процентния дефицит заради дефлацията иамбициозните цели за разходите за заплати и здравеопазване.

6. В здравната система фондът препоръчва по-голям контрол над разходите, стимули за използване на извънболнични вместо болнични услуги и за модернизиране на информационните системи.

7. Необходимостта от реформа на енергийния сектор е спешна. Последните изменения в Закона за енергетиката може да спомогнат за намаляване на напрежението и върху НЕК и върху други участници на пазара. Все пак фондът предупреждава, че следва да се извърши добре обмислена и постепенна рационализация на цените на тока.

Сподели:

Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара

Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,

Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ

"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"

520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната

Количеството евромонети ще тежи 3600 тона