"Ще учредим Годишни награди в туризма в Министерството на туризма, които да бъдат тази форма, която да отличи най-добрите, за да може да създаде необходимата конкуренция в сектора, така че да бъдат конкурентоспособни, както на българския, така и на чуждестранния пазар". Това обяви министърът на туризма Николина Ангелкова пред "Фокус".
"Тези Годишни награди създаваме по специална методология, която изцяло е в линия и в съзвучие с наградите на Световната организация по туризъм, за да може тези, които бъдат отличени и номинирани, след това да продължат да се състезават и по-нагоре и в Световната организация по туризъм и това да бъде световно признато и тези годишни награди, които за първи път ще дадем в края на тази година, да се превърнат в една традиция и да могат всяка година да се дават", каза още министърът.
Категориите са:
Най-добра туристическа атракция. Кандидатите ще бъдат оценявани по приходите от основната туристическа услуга, броят на посетителите през активния сезон, рекламата, достъпност до нея и др.
Най-доброто туристическо събитие, като тази категория е за организатори на туристически събития – карнавали, фестивали, чествания, празници, бизнес и научни събития по други форуми, свързани с туризма. Критериите са брой на посетителите, приходи от продажба, подход за маркетинг и реклама и др.
Награда за туристически организации, които произвеждат или приготвят висококачествени продукти, или предлагат изживявания, които съхраняват обичаите и/или фолклора. Условието е да бъдат използвани местните традиции и ресурси и така да се допринася за дългосрочното и устойчиво развитие на съответния регион.
Специализиран туризъм - тя е за културно-исторически; балнео, спа и уелнес; еко и селски; винен и гурме; конгресен и събитиен; голф, приключенски туризъм и др. Ще се оценяват икономическите показатели, качеството на обслужването, използването на маркетинга и рекламата за популяризирането на конкретния вид туризъм и др.
Награда за иновация - тя ще отличи иновативни подходи, услуги, продукти, технологични решения и концепции. Оценките ще са на база концепция, ефект от иновацията и др.
Най-добра туристическа дестинация - при оценката ще се отчита има ли разработена и внедрена стратегия за устойчиво развитие, начинът, по който се управлява дестинацията, достъпност до съоръженията за хора с увреждания и със специални нужди, както и на база икономически критерии.
Специалната награда „Изборът на българите” - българите онлайн ще могат да избират своето любимо място между съществуващите туристически обекти в България.
Най-добър туристически блог и интернет страница, свързана с туризма - критериите са за визия, цел, съдържание, брой посетители, среден брой публикации на месец и др. Най-добрият журналистически текст за туризма също ще получи награда. Категорията е предназначена за журналистически публикации в печатни и/или електронни издания по темата туризъм и/или развитието на туризма в България. Статиите ще бъдат оценявани по креативен подход, познания и анализ по темата и др.
Категории награди за общините:
- община, която най-успешно е усвоила европейски средства за развитие на туризма и туристическите обекти
- община, който най-добре/успешно е инвестирала средства за развитие на туризма и туристическите обекти
- община с най-голям принос за развитието на планински, морски, културно-исторически, спа, специализиран, поклоннически туризъм и др.
- община с най-голям брой събития и инициативи в областта на туризма, вкл. и участие на международни събития; община с най-голяма събираемост на туристическия данък.
Всички категории, заедно със специален модул за подаване на апликации за участие, да бъдат публикувани на интернет страницата на Министерството на туризма в началото на октомври. Предвижда се и учредяването на Обществен съвет към годишните награди в туризма, в който ще участват изявени специалисти от медиите, туристическия бранш, академичната общност и др.
Още от Туризъм
Български град в Топ 10 на най-добрите дестинации за почивка през 2025
Тя се оглавява от италианския Тулуза
Гръцките моряци удължиха стачката си
Гърция е въодушевена от българската идея за общи туристически пакети в Югоизточна Европа
България и Черна гора вече се обединяват в услуга на презокеанските туристи