Кризата с кадрите е от години, но се очаква този сезон да е по-силен. Затова работодателите се опитват от рано да привлекат квалифициран персонал. Битката ще е буквално за всеки добре подготвен работник.
Най-ниско е при пикола, хигиенисти и камериерки - от 400 до 600 лв. Сервитьорите и барманите могат да разчитат на доход между 600-800 лв. Най-скъпоплатени са аниматорите и барманите, чиито заплати се изравняват с тези на мениджърите и надхвърлят 1000 лв.
В разгара на туристическия сезон в Албена работят 3500 души. Това лято мениджърите обещават с 15% по-високи заплати. „Колегите получават и други социални придобивки като ваучери за храна, безплатно настаняване, безплатен транпорт. Плануваме да реализираме нашата идея за откриване на детска градина за децата на нашите служители”, поясни директорът експлоатация в Албена, цитиран от БТВ.
И на север, и на юг се търсят абсолютно всички длъжности - от поддръжка и общи работници до управители на комплекси. Във Варна в Бюрото по труда има над 1500 свободни места за хотели и ресторанти. Всяка година проблемът с кадрите се задълбочава. Една от причините е, че професионалните училища дават само теоретична подготовка, далеч от практиката, без стаж. Затова хотелиерите искат промени в образователните програми.
„Повече специалисти и професионалисти в сферата на туризма да участват в обучителния процес като гост-преподаватели, или в работни групи към министерството. Оказа се, че много по-лесно намираме туристи, отколкото персонал”, обяснява Павлин Косев от Варненската асоциация на хотелиерите и ресторантьорите.
Още от Туризъм
Български град в Топ 10 на най-добрите дестинации за почивка през 2025
Тя се оглавява от италианския Тулуза
Гръцките моряци удължиха стачката си
Гърция е въодушевена от българската идея за общи туристически пакети в Югоизточна Европа
България и Черна гора вече се обединяват в услуга на презокеанските туристи