Отлагането на доклада за Северна Македония ще е в полза за всички, но най вече за самата държава, за да ѝ се даде необходимото политическо време да реши всички проблеми. Това заяви пред БНТ евродепутатът от "Обнови Европа"/ДПС Илхан Кючюк, постоянен докладчик за РСМ в ЕП.
"Има елементи и поправки, консолидирани текстове, които призовават РСМ да вземе предвид случващото се в страната, нападения срещу хора с българско самосъзнание и това да бъде коригирано по правов ред," посочи той.
Кючюк заяви, че не работи под диктат и категорично отрече твърденията, че е изключил от доклада исканията на България за спиране езика на омразата и спазване правата на хората с българско самосъзнание.
"Това не е един текст, а цял компромис. Двустранните въпроси заемат отделно място във всеки един доклад. На трето място въпросите, касаещи правата на българите, тяхното място в обществения живот на РСМ и езикът на омразата заемат съвсем различно място." - поясни той.
По думите му докладът не може да реши историческите въпроси и проблема за идентичността. Кючюк посочи още, че в основата на добросъседските отношения стоят договорът от 2017 г., договорът от Преспа, френското предложение. ЕП поощрява добросъседските отношения. Всичко останало е спекулация.
"Аз входирах въпросната поправка за включването на българи, черногорци и хървати в конституцията на Северна Македония това е процес много чувствителен, отварянето на всяка една конституция е много сложен механизъм, който изисква обществен дебат, но преди всичко и политически. воден от това и практиката на ЕП, когато се говори за такива важни въпроси, да не се пишат доклади да не се гласуват доклади, аз съм предложил на моите колеги гласуването да остане за есента." - коментира евродепутатът.
Той заяви, че вчера е бил в Скопие и се е срещнал с лидерите на управляващата партия и на опозицията. Поискал е политически гаранции за създаване на механизми, които да наблюдават нарушаването на човешките права и свободи.
"Аз съм водещ по този доклад и затова съм докладчик, но заедно с мен още има шестима колеги, които са докладчици в сянка. Ние заедно обработваме консенсусния текст, който предлагаме на нашите политически групи и те трябва да го приемат. Когато не се приеме въпросният текст, най-нормалното е да се каже - няма да се гласува анблок, а текст по текст." - отбеляза Илхан Кючюк.
Той коментира и възникналото напрежение между Бойко Борисов и Кирил Петков: "ДПС не отговаря за това правителство. Ние дадохме два гласа с цел да има конституционна реформа."
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас