"Бизнесът ще играе много важна роля в процеса на възстановяване. Този огромен ресурс ще трябва да се инвестира от бизнеса, но ще трябва да инвестира свой собствен ресурс заедно с европейските средства. Трябва да има обсъждане с местната власт, но и с политическите сили, защото този план няма да се изпълнява от това правителство. Когато бъде приет след процедурите, вече ще имаме друго правителство. Всички политически сили трябва да знаят, че това са нашите стратегически приоритети и независимо кой е на власт, трябва да вървим по тях".
Това каза пред БНР Илияна Цанова, заместник-управляващ директор на Европейския фонд за стратегически инвестиции, във връзка с изтеклия на 15-и октомври предварително препоръчителният срок на Европейската комисия за представяне на първите варианти на националните планове, чест от големия европейски план за възстановяване на Европа от пандемията. Тя уточни, че крайната дата за представяне на завършения план е 30-и април 2021-ва година.
По думите ѝ, не са много страните, които са готови с този план - първата, която беше подготвена на 15-и октомври, беше Франция. "Планът "Следваща генерация" е еднократна извънредна помощ за справяне с икономическите предизвикателства, която трябва да бъде инвестирана в много кратък период от време - от 2021-ва до 2023-та година", уточни Цанова и подчерта, че когато се прави този план и се залагат тези проекти, трябва да се работи с данни, да се види положението в отделните сектори и кои стратегически силни страни можем да подкрепим от гледна точка на конкурентоспособност: "Трябва да имаме данни, върху които да стъпим, и визия, която да следваме".
Цанова посочи, че планът трябва да бъде много подробен по отношение на това какви реформи искаме да направим, какви цели искаме да постигнем и как ще ги постигнем: "Няма как с пожелателни послания да получим финансиране. Конкретиката е ключова в този план. И всяко искане за плащане, което правим, ще бъде одобрено на базата на целите, които вече сме постигнали. Трябва да правим редовно докладване. Със сигурност този план ще бъде динамичен". Тя беше категорична, че тези пари не са даденост, а трябва да си свършим работата.
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона