"Ваксинацията в пика на Covid вълната не крие риск. Дори да се разболее човек около ваксинацията, това няма да му влоши състоянието, дори може да му помогне по-леко да изкара заболяването". Това коментира имунологът доц. Велизар Шиваров в сряда пред БНР.
Препоръката му е ваксинираните преди повече от 6 месеца да си поставят вече бустерна доза.
"Възрастните хора не трябва да чакат повече от 6 месеца след втората доза, а по-младите могат да отложат с два-три месеца, за да не се редят сега на опашки за ваксинация", каза той.
Доц. Шиваров подчерта, че националноотговорното поведение на политиците би било да излязат и да призоват хората масово да се ваксинират.
"Това да има повече живи българи в България е национален приоритет. Другите държави доказаха с ваксинацията, че остават повече живи и здрави хора. Спокойно и нашите политици могат да го заявят като национален приоритет и да призоват за това публично и отговорно. ... Сега е шанс да докажем каква е ориентацията на държавата ни - дали ориентацията ни е като едно модерно общество, основано на знанието и на постиженията на науката, или да робуваме на някакви мракобесни клюки и схващания", заяви той.
"Тези, които смятат, че не страдат, след години индиректно ще го осъзнаят. Няма начин да девалвираш някаква система и тя да не ти го върне по начин, по който ти не очакваш", посочи Шиваров.
Според имунолога трябва да се изчакат няколко седмици, преди да се започне с връщането на учениците в училище.
"Ако сме съвестни граждани, трябва тези тестове да се извършват и отчитат от родителите вкъщи, това да бъде отговорност на родителите. Апелирам да бъдат обективни и при положителен резултат, да оставят децата ви у дома, за да се избегне общуването им с други ученици", заяви той.
Още от Чичо доктор
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?
Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).