Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
- 15:29, 23 Ноември, 2024
Снимката е илюстративна
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).
„Използването на автоматизирани роботи ни позволява да увеличим максимално шансовете за успех и да намалим негативните последици за тялото, които операцията носи със себе си, както и да намалим силата на болката след операцията. Самата възможност да върнем пациентите към нормално качество животът е голяма чест за нас.“ - каза доцентът в Нюйоркския университет г-жа Стефани Чанг, чиито думи бяха цитирани от пресслужбата на медицинския център.
За първи път учените успешно използваха автоматизирана хирургическа система за извършване на сложна операция за отстраняване на белите дробове и замяната им с донорски органи с минимална хирургическа намеса. Преди месец лекари от същия университет успешно трансплантираха един бял дроб, а сега учените успяха да направят същото и за двете половини на дихателния орган. Първият пациент, който участва в иновацията е 57-годишната американка Черил Меркар, при която през 2010 г. лекарите диагностицираха тежка форма на хронична обструктивна белодробна болест. Развитието на болестта бе придружено с постепенно стесняване на дихателните пътища в резултат на хронично възпаление на белодробната тъкан, което води до проблеми с дишането и намаляване на концентрацията на кислород в кръвта. Състоянието на Меркар се влоши през 2022 г. след прекарана коронавирусна инфекция, което доведе до нуждата й от пълна белодробна трансплантация.
Едва наскоро беше намерен подходящ донор за тази процедура. Роботът направи два малки разреза между ребрата на жената, след което устройството отстрани старите дихателни органи и ги замени с донорски бели дробове. Процедурата се увенча с пълен успех, което отваря пътя за по-широко използване на автоматизирани роботи хирурзи при извършване на сложни операции на дихателната система. Чанг се надява, че тяхното използване ще спаси живота на много хиляди хора с увредени бели дробове, а също ще намали вероятността от развитие на следоперативни усложнения при такива пациенти. / БГНЕС
Още от Чичо доктор
Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот
Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция
Как да облекчим болките в гърба и раменете
За първи път в България в УМБАЛ „Св. Анна“ бе направена Kриоаблация на белодробни вени без рентгеново облъчване