Инфлацията в Унгария нарасна по-силно от очакваното. Икономическите проблеми ще се превърнат в предизборен въпрос за премиера Виктор Орбан.
Изданието Bloomberg съобщава, че потребителските цени през януари са се повишили с 5,5% на годишна база, което е най-големият скок за последните 13 месеца, спрямо 4,6% през декември. На месечна база цените са се увеличили с 1,5%.
Въпреки че централната банка заяви, че ръстът на цените ще достигне своя пик през януари, а след това ще започне да спада, последните данни засилиха опасенията, че инфлационните очаквания могат да се задържат на по-високо от предвиденото ниво. Това може да окаже натиск върху Орбан в условията на криза, която наближава в навечерието на изборите, насрочени след малко повече от година.
Обезценяването на валутата и ръстът на цените
Отслабването на форинта през последните месеци допринесе за нарастването на цените, включително в началото на януари, когато унгарската валута достигна двугодишно дъно спрямо еврото. Оттогава курсът се е повишил, достигайки най-високото си ниво за последните три месеца.
През януари цените на хранителните продукти са нараснали с 6% на годишна база, като брашното е поскъпнало с 43%, а млякото – с 25%. Цените на плодовете и зеленчуците са се увеличили с 16%. Разходите за услуги са се повишили с 8,5%, включително таксите за телефон и интернет – с 15%, а наемите – с 12%.
Министърът на икономиката Мартон Над заяви, че правителството може да обмисли повторното въвеждане на таван на цените, който преди това се прилагаше за различни стоки – от храни до горива.
Правителството изтъква, че тези мерки са помогнали за овладяване на рекордната инфлация, но изследвания на централната банка сочат, че те всъщност са влошили ситуацията, тъй като магазините са повишили цените на нерегулираните стоки, за да компенсират загубите си. Освен това мерките доведоха до недостиг на горива в страната.
Бюджетен дефицит и рецесия
Централната банка ще вземе решение за лихвените проценти на 25 февруари, което ще бъде последното заседание под ръководството на гуверньора Дьорд Матолчи. Негов наследник ще бъде Михали Варга, който заяви, че основният му приоритет ще бъде ценовата стабилност, в съответствие с устава на централната банка.
Изданието Financial Times по-рано съобщи, че замразяването на европейските средства е ударило тежко Унгария. Бюджетният дефицит за 2024 г. надхвърля 4,5% от БВП, което засилва политическото напрежение.
През третото тримесечие унгарската икономика се е свила с 0,7%, което е второ поредно свиване и технически вкарва страната в рецесия. Причина за това е слабият търговски търсене в автомобилната, електронната и фармацевтичната индустрия, които доминират в икономиката на страната.
На 1 януари ЕС официално отказа на Унгария финансиране на стойност 1,04 млрд. евро, след като средствата бяха замразени поради обвинения в корупция.
Още от Свят
Канадският премиер: Ерата на тясната ни свързаност със САЩ приключи
Изказването му дойде само ден след като президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви високи мита за автомобилния внос в САЩ
Френската прокуратура поиска 7 години затвор за бившия президент Саркози
Бившият президент, чиято съпруга освободи българските медицински сестри от либийския затвор, е обвинен в незаконно приемане на финансови средства за предизборната си кампания от тогавашния либийски лидер Муамар Кадафи
Заден ход: Тръмп оттегли кандидатурата на Стефаник за посланик на САЩ в ООН
Американският президент се опасява от крехко мнозинство на републиканците в Конгреса, ако Елис Стефаник се откаже от мястото си