Продължаващото разпространение на информация за сделката, сключена с посредничеството на беларуския диктатор Александър Лукашенко за прекратяване на въоръжения бунт на Групата "Вагнер", показва, че участващите страни може би все още преговарят за спецификите на споразумението. Това се посочва в дневния анализ за ситуацията на фронта в Украйна на Института за изследване на войната (ISW), предава news.bg.
Независимата беларуска мониторингова група The Hajun Project цитира данни за проследяване на полети на 27 юни, според които самолетът на финансиста на "Вагнер" Евгений Пригожин е излетял от летище Мачулишч в Беларус към Русия, летял е до Москва и след това веднага е излетял за Санкт Петербург.
Бившият руски офицер и виден критичен военен блогър Игор Гиркин твърди, че Пригожин се е върнал в Русия, за да преговаря с неуточнени руски официални лица и със Съвета на командирите на "Вагнер".
ISW не може да потвърди независимо дали Пригожин действително се е върнал в Русия, нито подробностите на предполагаемото посещение, но е възможно Пригожин да се е върнал за кратко, за да уточни допълнителни детайли по сделката, договорена от беларуския диктатор Александър Лукашенко.
На 28 юни руски източници продължиха да спекулират с особеностите на тази сделка. Свързан с "Вагнер" руски военен блогър публикува интервю с беларуски боец на "Вагнер", в което боецът твърди, че "Вагнер" е открил "ново бойно направление" в Беларус и че някои бойци на "Вагнер" ще "работят в Русия", а други "ще работят в Беларус".
Руското опозиционно издание "Медуза", позовавайки се на източник в руското Министерство на отбраната (МО), твърди, че с Пригожин в Беларус са отишли само 1000 бойци на "Вагнер".
Беларуският опозиционен канал "Беламова" освен това твърди, че на сателитни снимки от 27 юни се вижда изграждането на нов военен обект в Осиповичкия район, който не се е виждал на 13 юни, което предполага, че снимките може да показват изграждането на тренировъчен лагер на Вагнер в Беларус.
Не е ясно дали строежът на военния обект се е появил преди обявяването на сделката между Пригожин и Лукашенко на 24 юни и ISW не може да потвърди независимо дали обектът е свързан по някакъв начин с Вагнер.
Въпреки това широко разпространените спекулации около позицията на Вагнер в Беларус предполагат, че някои аспекти на сделката все още се разработват.
Руски източници предполагат, че бунтът на Вагнер вече оказва широко въздействие върху руската командна структура. Известен руски военен блогър твърди, че бунтът на Вагнер е предизвикал "мащабни чистки" сред командния състав на руските въоръжени сили и че в момента руското МО е подложено на "краш тест" за лоялност.
Eвгений Пригожин
Според военнопрестъпника Игор Гиркин собственикът на ЧВК "Вагнер" се е върнал в Русия, за да преговаря с неуточнени руски официални лица
Фактор Фактор
Още от Свят
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство
Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи
Джон Ратклиф, номиниран от Тръмп за директор на ЦРУ, и номинираният за министър на отбраната Пийт Хегсет също са били обект на заплахи