Споровет за Истанбулската конвенция у нас стигнаха и до престижното американско издание „Ню Йорк таймс”. В материал, озаглавен „България оттегля договор за борба с насилието над жени” се коментира, че възможна причина за дебатите е лош превод.
„Центристкото правителство на министър-председателя Бойко Борисов внесе договора на Съвета на Европа за ратификация миналия месец, но текстовете за социалните роли предизвикаха скандали в най-бедната държава от Европейския съюз, която в момента е председател”, посочват от вестника.
Според тях този дебат засенчва усилията на Борисов да представи „бившата комунистическа държава като прогресивна и с широк мироглед”. „Също така подчертава масовото неодобрение на по-социално консервативните държави от бившия източен блок към либералните възгледи на богатата Западна Европа”, посочва още изданието.
В текста е описано още, че дебатът и скандалите у нас се въртят основно около тълкуванието на думата gender (термин, използван за социалната позиция на двата пола – б.р.).
„В България се използва думата „пол” – биологичната разлика между мъж и жена – като превод за gender. Тази дума няма специфичен еквивалент в българския език”, посочва изданието.
От изданието описват и критиките на Обединените патриоти – коалиционен партньор на правителството на Борисов, към Истанбулската конвенция.
„Ню Йорк таймс” цитират и Даниел Смилов по повод политическата ситуация в страната. „Лингвистичният проблем лесно може да бъде решен. По-важното е промяната в политическата атмосфера – това отдръпване от Истанбулската конвенция показва, че ГЕРБ могат да бъдат лесно натиснати от техните партньори. Дори да се отдръпнат от про-европейската ориентация”, казва той.
Дебатът засенчва усилията на Борисов да представи „бившата комунистическа държава като прогресивна и с широк мироглед”, пише изданието
Фактор Фактор
Още от Свят
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.
Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС
Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс
Кремъл в криза: Нуждаем се от мигранти да запълним недостига на работна ръка
Имаме напрегната демографска ситуация, живеем в най-голямата държава в света, но не сме толкова много, казва Дмитрий Песков