Испанският премиер Педро Санчес обеща днес на каталунците референдум за нов статут на Каталуния с по-голяма автономия, но за пореден път отхвърли възможността за вот за независимост, предаде "Франс прес".
В интервю за испанско радио Санчес отбеляза, че референдумът ще е плод на диалог между него и каталунския лидер Ким Тора. Въпреки това испанският премиер подчерта, че това ще бъде "референдум за автономия, но не за самоопределяне", и не каза кога ще бъде проведено гласуването.
Каталунските сепаратисти искат референдум за самоопределяне, което Санчес отхвърли категорично. "Процесът по постигането на независимост е необратим. Правото на Каталуния на самоопределяне не може да бъде поставяно под въпрос", заяви каталунският премиер Ким Тора в интервю за каталунска телевизия.
Каталунците вече гласуваха през 2006 г. на референдум за определяне на статута на провинцията. Седемдесет и три процента от тях тогава изразиха подкрепата си Каталуния да се ползва с широка автономия и с правото да се нарича "нация". Впоследствие обаче резултатите от референдума бяха отменени от испанския конституционен съд, което даде тласък на движението за независимост.
Каталуния обяви независимост на 27 октомври миналата година след организиран от местните власти референдум въпреки липсата на разрешение от Мадрид. Испания веднага постави провинцията под специален контрол, а каталунските ръководители бяха отстранени от длъжност.
Новият каталунски премиер Ким Тора следва курса на предшественика си Карлес Пучдемон, който сега е в изгнание в Белгия.
Педро Санчес
Педро Санчес обаче категорично отхвърли искането на сепаратистите за вот за независимост
Фактор Фактор
Още от Свят
Израел осъди убийството на равин в ОАЕ при антисемитско нападение
„Тази подла антисемитска атака напомня за безчовечността на враговете на еврейския народ“
Писториус: Нахлуването на Путин в Украйна отдавна не е само регионална война
Необходимо е да се увеличат инвестициите в отбраната
Фон дер Лайен: Споразумението от COP29 бележи нова ера
Това споразумение ще даде възможност да се „стимулират инвестициите в енергийния преход и да се намалят емисиите на парникови газове“