21 Декември, 2025

ISW: Eдва ли Русия ще постигне целите си на фронта тази година, но Украйна е пред изпитание

ISW: Eдва ли Русия ще постигне целите си на фронта тази година, но Украйна е пред изпитание

Руското военно командване изглежда формира резерви, способни да поддържат текущите настъпателни операции в Украйна, но те едва ли ще могат да функционират като сплотени мащабни формирования през тази година. Това се посочва в дневния анализ на Института за изследване на войната (ISW).

Украинският военен наблюдател Константин Машовец заяви на 21 март, че командването го планира преди обявената офанзива на Русия през лятото на 2024 г., но предположи, че е малко вероятно "стратегическите резерви" на Русия да бъдат оборудвани за пълната им крайна сила към този момент поради недостиг на материали и работна ръка.

Машовец заяви, че руското военно командване вероятно ще може да осигури само 55 до 60 процента от оръжията и оборудването, от които ще се нуждае до края на 2024 г. Руските власти се опитват да удвоят производството в 163-ти бронетанков ремонтен завод, но вероятно няма да успеят до лятото на 2024 г., както беше планирано.

Той предположи, че способността на Русия да произвежда нови оръжия и оборудване и да модернизира стари системи не съответства на това колко бързо се надява да оборудва своите стратегически резерви. Оценката е в съответствие с тази на ISW, че руското отбранително производство е в състояние да поддържа текущия темп на руските настъпателни операции, но е малко вероятно да бъде в състояние да подкрепи напълно потенциална мисия на оперативно или стратегическо ниво през 2024 г.

Големите загуби на руска човешка сила вероятно са по-значителни от загубите на бронирани превозни средства в този момент от войната. Особено след като руските сили коригираха тактиката си и преминаха към наземни атаки с тежка пехота, за да запазят бронираните превозни средства за сметка на по-големите загуби на човешка сила през есента на 2023 г.

Заместник-началникът на украинското Главно военно разузнавателно управление (ГУР) генерал-майор Вадим Скибицки по-рано съобщи, че Русия е в състояние да събере нови сили със скорост, равна на месечните загуби на персонал (между 25 000 и 30 000 души на месец) и че ще трябва да проведе "мобилизация", за да се създаде "мощен стратегически резерв".

Британският международен институт за стратегически изследвания съобщи на 12 февруари, че Русия вероятно е в състояние да поддържа текущия си темп на загуби на превозни средства (над 3000 бронирани бойни машини годишно и около 8000 от февруари 2022 г.) за най-малко две до три години основно чрез реактивиране на превозни средства от склад.

Не е ясно какъв вид "стратегически резерв" Русия формира въз основа на доклади с отворен код, но известната руска човешка сила и материални ограничения предполагат, че Русия вероятно няма да ангажира тези "стратегически резерви" като сплотена формация за боевете в Украйна, а вместо това ще използва като резерв жива сила за попълване на загубите по фронтовата линия. "Мощните стратегически резерви" на Русия биха могли на теория да бъдат способни да служат като първи ешелон, сила за проникване или сила от втори ешелон за експлоатация, способни да извършват широкомащабни механизирани атаки срещу украинските отбранителни линии и да постигнат оперативен значителен напредък, ако са напълно оборудвани и правилно обучени. ISW обаче прогнозира, че Русия няма да разработи стратегически резерв, който може да служи в такъв капацитет, поради ограниченията, обсъдени по-горе.

Продължаващите усилия на Русия за криптомобилизация се оказаха способни да поддържат настоящите офанзивни усилия на Русия в Украйна въпреки тежките загуби и биха могли да наемат необходимата работна ръка за формиране на по-ограничени руски оперативни резерви.

Това вероятно ще позволи на руската армия да не прави значителна оперативна пауза между текущите локализирани нападателни усилия през пролетта и лятото на 2024 г.

Руската офанзивна тактика вероятно ще оказва все по-голям натиск върху украинската отбрана, докато западната помощ продължава да се бави. Руските сили като цяло разчитат на превъзходството си в жива сила и техника, за да проведат относително постоянен темп на атаки срещу украински позиции по фронтовата линия с надеждата да изморят украинските защитници и да създадат условия за използване на украинските уязвимости.

Руските сили също така разширяват използването на тактическа авиация, дронове и системи за електронна война в Украйна, за да подготвят и подкрепят тези атаки, като същевременно водят артилерийски огън, който превишава украинския артилерийски огън в съотношение до десет към едно.

Руските сили значително увеличиха ударите с управляеми и неуправляеми планиращи бомби срещу тиловите и предните украински позиции през 2024 г., по-специално използвайки масирани удари с планиращи бомби за тактически ефект при превземането на Авдеевка в средата на февруари.

Украинският военен наблюдател Татаригами заяви на 20 март, че руските сили провеждат настъпателни операции близо до Белогоривка (южно от Креминна) и в много други сектори на фронта в следната последователност: първо извършват разузнаване с дронове, нанасят удари по украинските сили, провеждат артилерийска подготовка, напредват с пехота от малък отряд до рота или леко механизирани групи, атакуват украински позиции от 50 до 150 метра и след това, ако успеят, превземат позиции и бързо ги укрепват. Татаригами добави, че след като руските сили влошат достатъчно украинската отбрана в даден район, ангажират по-големи щурмови групи с размер на компания, за да използват уязвимостите.

Наблюденията на Татаригами са в съответствие с наблюденията на ISW за общата хронология на повечето настоящи руски атаки по фронта.

Общият недостиг на материални средства вероятно ще ограничи начина, по който украинските сили могат да провеждат ефективни отбранителни операции, като същевременно ще предложи на руските сили гъвкавост при провеждането на нападателни операции. Съобщава се, че недостигът на украински боеприпаси принуждава Украйна да използва артилерийски снаряди, ограничавайки украинските артилерийски части да водят ефективен контрабатареен огън и вероятно не позволява на украинските сили да разчитат на артилерийски огън, за да отблъснат руските атаки.

Татаригами заяви, че ограничените украински артилерийски ресурси усложняват украинските усилия да изтласка руските сили от наскоро превзетите позиции и често налага украинските сили да провеждат по-скъпи контраатаки.

Разследванията с отворен код показват, че недостигът на боеприпаси и неспособността на Украйна да води достатъчна контрабатарейна война вероятно са позволили на руските сили да установят стационарни артилерийски огневи позиции, позволяващи по-високи и по-устойчиви скорости на огън.

ISW също така продължава да оценява, че максималистичните цели на Путин в Украйна, които изискват пълна западна и украинска капитулация и експанзионистични териториални придобивки, остават непроменени.

Сподели:

Коментари (0)