24 Ноември, 2024

Кремъл използва катастрофата на Ил-76 за пропаганда - да сее недоволство в Украйна и колебания в Запада

Кремъл използва катастрофата на Ил-76 за пропаганда - да сее недоволство в Украйна и колебания в Запада

Това се казва в последния доклад на Института за изследване на войната, базиран във Вашингтон

Русия, в информационното пространство, използват катастрофата с Ил-76, за да посеят вътрешно недоволство в Украйна и да подкопаят желанието на Запада да продължи да оказва военна подкрепа на Украйна. Това се посочва в доклад на базирания във Вашингтон Институт за изследване на войната (ISW).

Руски военнотранспортен самолет Ил-76 се разби в Белгородска област на 24 януари.  Геолокирани кадри, публикувани от различни руски източници, показват как Ил-76 се разбива в Яблоново, Белгородска област (на около 50 км североизточно от град Белгород). Руското министерство на отбраната (МО) твърди, че Ил-76 е превозвал 65 украински военнопленници и е бил на път за предварително уговорена размяна на военнопленници на граничния контролно-пропускателен пункт Колотиловка между Русия и Украйна. Руското МО обвини Украйна, че е ударила самолета с две неуточнени ракети, убивайки 65 военнопленници, шестима руски членове на екипажа и трима руски военни.

Старши руски пропагандист и главен редактор на контролирания от държавата медий  RT  Маргарита Симонян публикува списък с имената на украинските военнопленници, за които се предполага, че са били на полета, но няколко руски и украински източника отбелязаха, че поне един от предполагаемите военнопленници вече е бил разменени при предишна размяна на военнопленници на 3 януари.

Украински служители, включително украинският комисар по правата на човека Дмитро Лубинец и украинският координационен щаб за лечение на военнопленниците, незабавно реагираха на инцидента, като подчертаха, че Украйна разследва катастрофата и призоваха публиката да не прави преждевременни заключения за катастрофата въз основа на непотвърдени данни докладване. А според военно-политическият анализатор Олександър Коваленко руската версия за разбилия се самолет Ил-76 с пленени украинци е пълна с несъответствия.

Говорителят на украинското Главно военно разузнавателно управление (ГРУ) Андрий Юсов потвърди, че размяната на военнопленници е била планирана да се проведе на 24 януари, но че размяната вече не се провежда и че ГРУ разследва обстоятелствата на катастрофата. По-късно ГРУ заяви, че Украйна "не разполага с надеждна и изчерпателна информация за това кой точно е бил на борда на самолета". Украинският генерален щаб не отговори директно на инцидента, но подчерта, че Русия е извършила 19 ракетни удара срещу Харковска област от Белгородска област през изминалата седмица и подчерта, че Украйна "ще продължи да предприема мерки за унищожаване на средства за доставка“ и "контрол на въздушното пространство“ в граничния район Харков-Белгород.

Украинското издание Украинская правда, позовавайки се на неуточнени източници в украинските въоръжени сили, твърди, че Ил-76 е превозвал ракети за противовъздушна отбрана С-300, които руските сили често използват при удари срещу наземни цели в Харковска област.

Украинският президент Володимир Зеленски заяви във вечерното си обръщение на 24 януари, че Украйна работи за установяване на "всички ясни факти“ и че ГРУ разглежда "съдбата на всички затворници“. 

ISW не предлага оценка на обстоятелствата на катастрофата на Ил-76 в момента и не може независимо да провери руските или украинските изявления относно инцидента. Но според експерти руските участници в информационното пространство се възползват от катастрофата на Ил-76, за да посеят вътрешно недоволство в Украйна и да подкопаят волята на Запада да продължи да оказва военна подкрепа на Украйна. 

Председателят на комисията по отбрана на Държавната дума на Русия Андрей Картаполов заяви, че Украйна умишлено е свалила Ил-76, знаейки, че в него има украински военнопленници, и призова всички обмени на военнопленници да спрат за неопределено време. 

Обвинения към украинските "вътрешни политически борби“, че са допринесли за катастрофата отправи заместник-председателят на руския Съвет за сигурност Дмитрий Медведев.

Не закъсня реакцията и на руският външен министър Сергей Лавров, който в момента е в Ню Йорк за срещи на Съвета за сигурност на ООН (СС на ООН). Той призова за спешно заседание на СС на ООН за разглеждане на катастрофата и обвини Украйна в тероризъм.

Руски официални лица освен това направиха необосновани твърдения, че Украйна е ударила Ил-76 с предоставени от САЩ или Германия ракетни системи, вероятно в опит да обезсърчат западните партньори на Украйна да предоставят на Украйна критични системи за противовъздушна отбрана, необходими за продължаващата отбрана на Украйна.

Подобни несъстоятелни обвинения, отправени от Кремъл, са предназначени отчасти да посеят недоволство в Украйна и да предизвикат недоверие към украинското правителство. Те са част от активната руска пропаганда, която полага огромни информационни усилия, насочени към вътрешното отслабване на Украйна и разколебаване на нейните партньори в подкрепата, която ежедневно оказват на Киев.

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства