Руски военни коментатори продължават да се оплакват от превъзходството на украинските безпилотни летателни апарати и способности на Киев за електронна война (EW) на бойното поле. Те продължават да изтъкват бързите и постоянни цикли на тактически и технологични иновации, които оформят бойното пространство в Украйна. Това се посочва в анализа на Института за изследване на войната (ISW).
Руски военен блогър отбеляза, че Украйна също така разполага със специализирани и централизирани безпилотни единици в рамките на съществуващите украински сухопътни части, което позволява на украинските сили да интегрират по-добре възможностите на разузнавателните и ударните безпилотни самолети в основните тактически маневри, посочват Факти.бг. За разлика от тях руските сили не разполагат с централизирана и организирана система от безпилотни единици и адекватни възможности за електронна борба и електронно разузнаване (ER), за да противодействат на украинските безпилотни самолети.
Тъй като украинските сили се адаптират и интегрират по-добре новите технологии в своите сили, руските сили вероятно ще се чувстват принудени да направят същото, за да запазят технологичния и тактическия си паритет на бойното поле. Тази надпревара между нападение и отбрана и мащабиране на способностите е от основно значение за развитието на бойните средства в съвременната война.
Военният блогър подчертава, че предоставянето на безпилотни летателни апарати и необходимите системи за електронна война и електронно разузнаване на руските въоръжени сили се извършва на доброволни начала, тъй като няма централизиран механизъм за доставка от руското Министерство на отбраната (МО).
Тези забележки относно необходимостта Русия да централизира своите възможности за водене на война с безпилотни летателни апарати повтарят неотдавнашните призиви, отправени от редица руски коментатори, включително бившия ръководител на Руската космическа агенция (Роскосмос) Дмитрий Рогозин.
В доклада се съобщава също, че Украйна и нейните партньори са изготвили документ за Световната среща на върха за мир в Швейцария на 15 юни, в който се призовава за бъдещо ангажиране с Русия по ограничен брой въпроси, свързани с руското нахлуване в Украйна, въпреки че Кремъл продължава да не желае да се ангажира със смислени преговори по предложението или с някакво по-широко уреждане на войната в Украйна.
Русия провежда широкомащабна кампания за хибридна война, насочена срещу държави от НАТО, успоредно с усилията на Русия да увеличи конвенционалния си военен потенциал в подготовка за потенциален конфликт с НАТО, коментира анализатори на Института.
Съвместно разследване на руското опозиционно студентско списание DOXA и изданието с отворен код Kidmapping изтъква ролята на подкрепяната от Кремъл Руска православна църква (РПЦ) в русифицирането на украински деца, които руските власти са депортирали в Русия.
Освен това руските военни продължават принудително да изпращат руски военнослужещи, включително такива със сериозни медицински проблеми, да се бият в Украйна. Русия продължава да полага усилия да милитаризира депортираните украински младежи и да ги подготвя за бъдеща служба в руските въоръжени сили.
Украинските безпилотни самолети са едно от най-сериозните предизвикателства пред окупаторите
Фактор Фактор
Още от Свят
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар
Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС
Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал
Мексико: Ефектът от митата на Тръмп ще е загуба на 400 000 работни места в САЩ
Предложените тарифи ще засегнат особено силно най-големите фирми за износ в автомобилния сектор, а именно Ford, General Motors и Stellantis