24 Ноември, 2024

ISW: Русия продължава хибридната война - създава изкуствени мигрантски кризи по границите на Европа

ISW: Русия продължава хибридната война - създава изкуствени мигрантски кризи по границите на Европа

Една от целите на Путин при стартирането на пълномащабното нахлуване в Украйна е да разбие НАТО, която продължава да преследва

Русия изглежда използва известна тактика на хибридна война, за да създаде изкуствено мигрантска криза на финландската граница. Тази констатация правят американски експерти в публикувания дневен анализ на Института за изследване на войната (ISW).

Финландската гранична охрана регистрира 89 преминавания на мигранти по време на двудневен период между 7 и 14 ноември - рязко увеличение от 91 преминавания, регистрирани от средата на юли до 12 ноември.

Финландските власти затвориха четири гранични контролно-пропускателни пункта на югоизточната граница на Финландия с Русия на 18 ноември. Това решение беше взето, след като финландската гранична охрана съобщи, че поток от около 300 души, предимно от Ирак, Йемен, Сомалия и Сирия и търсещи убежище, е пристигнал на финландската граница от Русия оттогава септември 2023 г.

Финландското издание Iltalehti съобщи на 20 ноември, че финландските власти обмислят да затворят цялата граница с Русия в нощта на 21 ноември.

Финландският премиер Петери Орпо заяви още на 14 ноември, че руската гранична охрана придружава или транспортира мигранти до финландската граница, а финландското правителство заяви на 16 ноември, че има индикации, че "чужди власти или други участници" са изиграли роля в подпомагането на хората да преминават нелегално границата.

Радио Свободна Европа/Радио Свобода (RFE/RL) съобщи на 19 ноември, че Йоуко Кинунен, началник на финландския контролно-пропускателен пункт Вартиус, който в момента остава отворен, е заявил, че руската гранична охрана е изтласкала мигрантите към финландската страна на бариерата и след това е затворила руската граница бариери зад тях.

Малко вероятно е тези мигранти да останат на финландската граница при минусови температури по собствено желание, след като финландските гранични власти отказаха влизането им във Финландия, което предполага, че Русия вероятно е замесена в ситуацията по някакъв начин.

Кремъл отхвърли обвиненията на Финландия за участието на Русия в създаването на изкуствен приток на мигранти. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков на 17 ноември на съобщението за затварянето на четирите контролно-пропускателни пункта, заяви, че Финландия е избрала път на конфронтация, което Песков определи като "голяма грешка". Песков също така заяви на 20 ноември, че евентуалното решение на Финландия да затвори цялата граница "не предизвиква нищо освен дълбоко съжаление" и твърди, че "русофобската" позиция на Финландия е навредила на финландско-руските отношения от миналото.

Очевидната тактика на Русия за хибридна война на руско-финландската граница е подобна на създаването на мигрантска криза от Русия и Беларус на полската граница през 2021 г. и вероятно по подобен начин е насочена към дестабилизиране на НАТО, обвинявайки го във фалшива агресия срещу Беларус. Институтът за изследване на войната по-рано оцени, че Кремъл е позволил или вероятно е пряко контролирал изкуственото създаване на мигрантска криза от Беларус на нейната граница с Полша през 2021 г., когато беларуският персонал по сигурността помогна на хиляди мигранти от Близкия изток да преминат границата на Беларус към Полша.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков отговори и на присъединяването на Финландия към НАТО на 4 април със заплахи, че Русия ще предприеме всякакви "контрамерки, сметнати за необходими, за да гарантира собствената сигурност на Русия". Руското министерство на външните работи по подобен начин заяви на 4 април, че Русия ще бъде "принудена да предприеме ответни мерки" и че присъединяването на Финландия към НАТО "не може да не окаже отрицателно въздействие върху руско-финландските двустранни отношения".

ISW по-рано оцени, че Кремъл може да се опитва да създаде условия в информационното пространство, за да дестабилизира държавите от НАТО на руските граници и да отвлече вниманието от войната в Украйна. Освен това последователно оценява, че една от целите на Путин при стартирането на пълномащабното нахлуване в Украйна през 2022 г. е била да разбие НАТО - цел, която той продължава да преследва.

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства