27 Ноември, 2024

IT секторът притеснен, че може да вдигнат максималния осигурителен доход над 3000 лева

IT секторът притеснен, че може да вдигнат максималния осигурителен доход над 3000 лева

IT секторът, който осигурява работещите на официалните им високи заплати, е твърдо против покачването на максималния осигурителен доход от 3000 лв. на 3300 лв. или на 3600 лв. Това става ясно от официална позиция на Българската асоциация на софтуерните компании – БАСКОМ.

В нея се коментира изказване на социалния министър Гълъб Донев, че има вариант за покачване на максималния осигурителен доход с 300 лв. или с 600 лв. като мярка за осигуряване на допълнителен ресурс за намерението за преизчисляване на пенсиите от 1 октомври тази година, пише Медиапул.бг.

Подобно решение не може да стане факт без одобрение от парламента, защото размерът на максималния месечен осигурителен доход се определя ежегодно в Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване и за тази година е определен на 3000 лв.

В момента у нас данъчно-осигурителната тежест е регресивна, тоест хората с по-ниски доходи имат по-високо облагане, докато хората с високи доходи поемат по-ниска тежест, тъй като не дължат осигуровки върху частта от възнаграждението си, което е над 3000 лв. на месец.

В същото време у нас има огромен сив сектор на пазара на труда, поради което цели браншове от икономиката не внасят осигуровки върху реалните заплати на работещите, докато ИТ секторът е един от малкото, които работят на светло.

Компаниите, обединени в БАСКОМ, се противопоставят на идеите на Министерство на труда и социалната политика за повишаване на максималния осигурителен доход като начин за увеличение на пенсиите, пише в позицията на софтуерните компании.

"Изразяваме категоричното си несъгласие с идеите за повишаване на максималния осигурителен праг в обмисляните два варианта – на 3300 лв. и на 3600 лв. и сме убедени, че прибягването до най-лесното решение – посягане върху доходите на заетите в секторите изцяло на светло и опериращи при прозрачни условия и високи етични стандарти, не е устойчивото решение", пишат компаниите.

Те твърдят, че в сектора са заети над 34 000 висококвалифицирани специалисти, "част от крехката новосформираща се средна класа". Компаниите, в които тези специалисти се трудят и създават своя интелектуален продукт, допринасят към бюджета с над 4 % от БВП и заплащат едни от най-високите осигуровки и данъци в България (един зает в сектора генерира за бюджета повече от 22 400 лв. под формата на данъци и осигуровки, което е три пъти повече от средното за страната), твърди БАСКОМ.

Асоциацията настоява за няколко спешни мерки. Едната е да се направи анализ на структурата на заетите в сегмента на високите доходи, а също и на политиките за привличане и задържане на повече висококвалифицирани служители в секторите с висока добавена стойност. Асоциацията иска още държавата да предложи идеи за свиване на сивия сектор в множество браншове. Тя иска не само да не се увеличава максималният осигурителен доход, но и да се разработи пакет от данъчни облекчения, включително диференциран подход за намаляване (или освобождаване за известен период) на осигуровки и данък общ доход във високотехнологични фирми за водещи специалисти. Така, на практика, освен че няма да плащат осигуровки работещите с високи заплати искат да не плащат и данък върху дохода си.

Другото ключово настояване на БАСКОМ е да се обсъдят предложения за това "как нивата на осигуряване в България да са адекватни на услугата, която се получава в замяна". Например огромната част от софтуерните компании са въвели допълнително медицинско осигуряване и не ползват полагащите им се държавни пакети. Същото е и с бъдещите пенсии, посочват от асоциацията.

Сподели:
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа

Търговската война на Тръмп и последиците за Европа

Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото

Цените на криптовалутите се сринаха,  200 милиарда долара са изтрити

Цените на криптовалутите се сринаха,  200 милиарда долара са изтрити

Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,

UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро

UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро

Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни