Всяка година преди Рождество Христово светът се вълнува как Дядо Коледа ще обикаля планетата през празничната нощ, ще се промушва през комини, ще изяде тонове бисквитки с мляко, ще оставя подаръци под елхите, а след това ще се завърне на Северния полюс с летящата си шейна.
Пристанищен град в Южна Италия обаче претендира, че истинският дядо Коледа е погребан под църква, кръстена на негово име. Става въпрос за градчето Бари, където от близо 1000 години смятат, че белобрадият старец е намерил покой именно там, съобщава Дарик.
По света има съгласие, че свети Николай е този, който е вдъхновил легендата за Дядо Коледа. Той е известен още като Никлаус или Никола и е истински християнски светец, роден не в мразовития север, а в Мира, в днешна Турция.
Смята се, че свети Ник е роден около 270 г. пр.н.е. и умира 67 години по-късно. Той е бил почитан по Средиземноморието заради своята щедрост, особено в Бари. Може би затова през 1087 г. моряците от Бари откраднали костите му и ги пренесли в своя град.
Днес костите, за които се твърди, че са на свети Никола, почиват в мир под базиликата "Сан Никола" - най-голямата църква в Бари, която редовно се посещава от християни от всички деноминации от цял свят.
Местният герой
"Местните жители се гордеят, че градът им е популярен с три неща: вкусни миди, девствени плажове и свети Никола", каза Антонио Палумбо, филмов режисьор от Бари, който е заснел документален филм за връзката на светеца с Дядо Коледа.
„Сред жителите на Бари има ясно изразено нежелание да се приеме историята за произхода на Дядо Коледа/Свети Ник, отчасти защото известният образ на белобрадия мъж в червено е измислен от американските търговци на газирани напитки“, твърди режисьорът.
Местните жители, които пазят в портфейлите и колите си изображения и статуетки на Сан Никола за късмет, възприемат своя местен герой като много различен от Дядо Коледа.
"Ние почитаме нашия покровител свети Никола, молим му се в трудни моменти, той бди над децата, младите жени, моряците и търговците", казва Мария Рита Мауро, шеф на местния туристически офис.
"Той е нашият култ и ние не го възприемаме като Дядо Коледа, а просто като Сан Никола", добави Мауро.
Празненствата за деня на свети Никола започват в Бари през нощта на 5 декември. Местните жители присъстват на римокатолическа меса на разсъмване на следващия ден, а след това се хранят с горещ шоколад, палачинки и пръчици пържена полента, наречени sgagliozze. Провеждат се улични концерти, докато статуята на Сан Никола дефилира през стария квартал до огромна коледна елха. Баровете и сладкарниците са отворени без прекъсване.
Тъй като св. Никола е и покровител на неомъжените жени, младите момичета, които си търсят съпруг, традиционно те се редят на опашка пред базиликата, молейки се за годеж.
Още от Свят
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар
Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС
Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал
Мексико: Ефектът от митата на Тръмп ще е загуба на 400 000 работни места в САЩ
Предложените тарифи ще засегнат особено силно най-големите фирми за износ в автомобилния сектор, а именно Ford, General Motors и Stellantis