24 Ноември, 2024

ИТН и депутатите около Николай Марков намериха синхрон по редица приоритети

ИТН и депутатите около Николай Марков намериха синхрон по редица приоритети

Снимка: БГНЕС

Правосъдие, образование, здравеопазване

Приключи срещата на „Има такъв народ“ (ИТН) с втората група независими депутати, избрани с листата на „Величие“ – Николай Марков, Дарин Георгиев, Виктория Василева, Росица Калинова, Христо Борисов Георги Куков и Етиен Леви.

Председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов обяви пред събеседниците си, че целта на срещата е да се направи опит за намираме на общи допирни точки за съставяне на евентуална управленска програма, която да изпълни едно правителство с третия мандат.

Сред основните приоритети за ИТН са мерки в сектор правосъдие и държавно устройство, като целта е гражданите да имат досег до съдебната власт и улеснение на достъпа им до правосъдие. От ИТН предлагат промени в Закона за съдебната власт, с които да се ограничат правомощията на главния прокурор, както и промени Гражданско-процесуалния кодекс и пр.

Станислав Балабанов обясни, че друг приоритет за тях е „хората да бъдат питани по всички важни теми", засягащи техния живот чрез „демократичното оръжие, наречено референдум“. Той посочи, че в деловодството на Народното събрание вече е внесен законопроект за това, като една от поправките, които се предвиждат, е вместо за 3 месеца подписите да се събират за 6 месеца.

Сред приоритетите на ИТН са още противодействието на корупцията и Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ).

Александър Александров от ИТН отбеляза, че в съвременната геополитическа обстановка отбраната на страната и развитието на отбранителните способности трябва да се развиват "ускорено и внимателно". В тази връзка той определи като най-важна част модернизацията на Българската армия, посочвайки, че процесът вече е започнал. „Ние се надяваме, че вие ще подкрепите модернизацията на Въоръжените сили на България“, каза Александров, като добави, че стратегическите партньорства на България трябва бъдат изпълнени с още по-голямо съдържание.

Андрей Чорбанов от ИТН обърна внимание на здравеопазването. „Виждате една частна болница за колко време се прави и за колко време се прави една държавна болница“, заяви той. По отношение на дефицита на лекарствени средства Чорбанов подчерта, че с малки промени това може да бъде решено. Той коментира още, че средната възраст на лекарите в България е много висока и че е важно медицинските сестри да бъдат задържани в страната.

Чорбанов отбеляза, че България е на последно място в ЕС по отношение на образованието. „Бъдещето на нация, която не е просветена, е трагично“, категоричен е той.

Според ИТН външната политика трябва да е нещо, което да бъде консенсусно и да ни обединява, затова са необходими кардинални мерки, тъй като „външната политика не се движи по дневния ред на България“.

Ключови теми за ИТН са също РС Македония и Албания, Молдова и Украйна, като приоритетът на българската външна политика трябва да бъде защитата на правата на българските малцинства.

Николай Марков приветства усилията на ИТН за конструктивен диалог и видя „държавнически подход“ за разрешаване на политическата криза. „Това, което мен ме интересува, е в какви срокове виждате това правителство, дали го виждате като възможност с пълен мандат, или под някаква друга форма“, попита той, като поиска да знае дали от ИТН имат реална представа за финансовото състояние на България в момента.

Тошко Йорданов отговори, че най-правилното е да има 4-годишен мандат, но би могла да се направи и по-кратка управленска програма за срок от 1 или 2 години. Той поясни, че много от мерките са свързани и са на стъпки. „За това нещо се изисква време“, каза председателят на ПГ на ИТН, като допълни, че фокусът може да бъде по-дълъг в зависимост от това какво мнозинство ще намерят.

Йорданов е категоричен, че страната се намира в изключително лошо състояние. „Ние сме дясномислещи в икономически план, според нас държавата трябва да харчи колкото изкарва и да се върви в ниски дефицити или нулеви дефицити. За финансовата сфера ще трябва да се тръгне с честност към хората, да им кажем, че има проблеми и те не се решават за два месеца.“ - каза още той.

Етиен Леви сподели, че го вълнува много какво се случва в образованието. По думите му има университети, в които нещата са доста зле и излизат кадри, които не са добре обучени.

Той коментира и българското здравеопазване, като призова никога да не се допуска прегледът на един болен човек да бъде назначен след година.

Според Етиен Леви трябва да се възвърне редовната военна служба, поне за една година. „Младата генерация трябва да са запознати с много неща“, смята той.

Етиен Леви отбеляза, че културата започва още от нашите лични взаимоотношения. „Мисля че на първо място трябва да тръгне от парламента. Парламентът би могъл да стане един образец на поведение и хората да видят едно друго ниво.“ - каза още той.

В заключение Тошко Йорданов обобщи, че по редица приоритети имат еднакви виждания. /БГНЕС


Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас