28 Ноември, 2024

Иван Анчев: Водим Студена война 2.0, можем да я спечелим

В днешното издание на „Видимо и невидимо: Контрапропаганда“ експертът по сигурност Иван Анчев направи задълбочен анализ на ролята на съюзническите отношения в съвременния свят, като подчерта значението на солидарността и стратегическата координация в рамките на НАТО

 В условията на сложна криза като войната в Украйна, взаимовръзките между енергийния сектор и отбранителната готовност на една страна са много важни. „Енергийната сигурност и военната готовност са неразривно свързани – без едното другото е застрашено“, каза експертът.

Акцент в разговора бе темата за сътрудничеството между съюзниците в НАТО. Бе подчертано, че само единството може да гарантира ефективен отговор на предизвикателствата пред алианса. „НАТО вече разбра, че има насреща си противник, който няма да се примири с това, че е бил победен в първата Студена война“ –  подчерта осъзнаването на Алианса за сериозната заплаха от Русия и нуждата от промяна в стратегическите подходи гостът. Според него в света се води Студена война 2.0.  Войната в Украйна, енергийната несигурност и все по-нарастващите геополитически напрежения създават среда, в която сътрудничеството между съюзниците е не просто полезно, а жизненоважно според Иван Анчев.

Интегрирането на нови технологии в отбранителните стратегии допълнително усложнява сътрудничеството, но и укрепва позицията на НАТО, констатира гостът. Това налага да се изработи визия за бъдещето, в което енергийните ресурси и военната мощ ще се превърнат в основа на сигурността на една страна. Анчев даде пример с войната в Украйна, който показва, че прекъсването на енергийните доставки може да окаже влияние върху отбранителната способност на една страна. Това е урок, който съюзниците трябва да научат и да започнат да инвестират не само в модерни оръжия, но и в устойчиви енергийни решения, които гарантират дългосрочната стабилност на отбранителните системи. В тях трябва да бъдат въведени и нови технологии. „Технологиите не само трансформират отбраната, но и създават нови зависимости – от енергийни ресурси до киберсигурност“, подчерта Анчев.
Заплахата войната в Украйна да се пренесе в България е непряка, но кибератаките на руски хибридчици стават все по-чести, и България не е готова да им противодейства.„Киберсигурността е ключов аспект от всички предизвикателства пред НАТО, които изискват обединени усилия на всички съюзници“, Подчерта важността на дигиталната защита като част от колективната сигурност гостът.  „България трябва да гледа своето членство в НАТО като на инвестиция в националната си сигурност, а не само като задължение. По-малките съюзници в НАТО също трябва да допринасят за колективната сигурност. Единството е най-силното оръжие срещу бъдещи заплахи“.

Бе изтъкната и важността на координацията между съюзниците. Всяка нация, която действа изолирано, рискува да отслаби цялостната структура на съюза. „Трябва общ отговор на кризите, които наблюдаваме днес – нито една страна не може да се справи сама“.

В заключение гостът изрази увереност, че НАТО е способен да преодолее настоящите предизвикателства, ако запази фокуса си върху сътрудничеството и иновациите.

Сподели:
Николай Денков: Лорер и Божанков гласуваха в полза на Пеевски

Николай Денков: Лорер и Божанков гласуваха в полза на Пеевски

Той посочи, че ПП-ДБ продължават да гледат напред и изрази увереност, че „големите битки се печелят само от бойци, които са част от отбора“.

БНБ: Реалният растеж на БВП през 2024 г. ще бъде 2,2%

БНБ: Реалният растеж на БВП през 2024 г. ще бъде 2,2%

 С изчерпването на дезинфлационното влияние на външната среда се очаква инфлацията да се ускори до 2.5% в края на 2025 г. и да възлезе на 2.4% в края на 2026 г

Мехмед Дикме: На ракия или уиски Доган вземаше решения срещу България

Мехмед Дикме: На ракия или уиски Доган вземаше решения срещу България

"Доган има своята роля, влезе в историята на страната, но за голямо съжаление името му ще бъде изчегъртано"