Иван Костов
Ако се събира ДДС-то така както е планирано и се премахнат субсидиите за частните и държавни фирми, ще може да бъде изпълнен бюджет с 3% дефицит
Много малка е вероятността след изборите на 2 април да имаме стабилно правителство. Но все пак с такава надежда ще отидем към урните. Това обяви по БНТ бившият премиер Иван Костов.Той коментира и доклада на Министерство на финансите и как се управляват публичните финанси у нас.
Финансите на държавата се управляват съобразно бюджета за 2022, тоест консервативно. Големият проблем е инфлацията. Но имам няколко добри новини – част от трите фактори за нея вече обърнаха посоката си. На първо място ЕЦБ спря да пуска пари в обръщение и вдигна няколко пъти лихвеният процент. Другата мярка се отнася до динамиката на електроенергията и някои други фактори, които повишиха цените. У нас е спаднал с 27% ползването на електроенергия, паднаха също обемите на газ, нефт, петрол, пшеница и пр. Тоест има спад на потреблението и това би трябвало да повлияят на инфлацията в България. Но при нас има още един фактор – повишаването на доходите и пенсиите. (…) Очаквам, дори считам че са задължени ПП и ДБ да гласуват дефицит от 3% и да приемат част от мерките, които ще предложат от МФ – като връщане на ставката за стоките, т.е. ДДС. И най-вече да настояват да се премахнат всички субсидии. Защото е падане до дъното държавата да субсидира частни фирми. Така ще се освободят средства и възможност да се постигне бюджет, с дефицит от 3% и следващата година да влезем в еврозоната, подчерта бившият премиер.
Събираемост на ДДС – като гледам числата – миналата година показва драстично изоставане – около 700 млн. лева несъбрано ДДС, тоест 95% от планираното количество, при тази висока инфлация. И това е странно по икономическата логика. Не мога да говоря за чадър, да говоря като политиците. Но щом се създаде НС, трябва да се пита министъра на финансите по тези въпроси. Трябва да се събира данъка ДДС така, както е планирано. Ако това стане и се премахнат субсидиите за частните и държавни фирми, имам убедеността, че може да се изпълни бюджет с до 3% дефицит. Правителството трябва да мисли за включване на допълнителни приходи – довършване на приватизационни сделки и други резерви. Нееластичните разходи като пенсии и доходи са на много високо ниво и са трудно управляеми. Затова възможността да се постигне 3% дефицит е само тази година. Следващата година ще бъде много по-трудно, бе категоричен в анализа си Костов.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас