24 Ноември, 2024

Иван Костов: Позицията на американските сенатори няма роля в оформянето на мислите на днешните гласоподаватели

Иван Костов: Позицията на американските сенатори няма роля в оформянето на мислите на днешните гласоподаватели

Иван Костов. Снимка: БГНЕС

С българските политици е трудно да се говори за Христовата вяра, заяви бившият премиер

Бившият премиер на България Иван Костов бе гост на предаването "Седмицата" по Дарик. Темата на разговора бе за вярата като едно от предизвикателствата на деня. И учи ли ни вярата да се справим със страха от смъртта.

Иван Костов сподели, че вярва като християнин и православен и тази вяра му е помогнала много да понесе последствията от участието му в политиката. Според него е важно политиците да поставят цели, които да бъдат постигани, и даде пример с Кенеди, който постави целта американци да стъпят на Луната.

"Виждаме една деидеологизация в политиката", подчерта той и допълни: "И тук е мястото да видим вярата."

Идеите, в които вярват дадени политици, трябва да се постулират, те са свързани с това, че човек ги приема и им служи вярно през целия си живот. Политикът на може да бъде успешен, ако не вярва в своите идеи, не може да създаде програма, която да изпълни. Когато хората не преследват високи цели, те губят смисъла, спират да вярват.

Според бившия премиер хората, които парадират с безверието и деидеологизацията си, не си дават сметка какво се случва в обществото. "Вярата на политика е да отстоява своите идеали", категоричен е той, но подчерта, че може би ги разбира старомодно. "С българските политици е трудно да се говори за Христовата вяра."

"Аз вярвам в България В това отношение никога не съм поставял под съмнение вярата в отечеството на Левски, Ботев, възрожденците. Това за мен е вън от всякакво съмнение, не мога да поставям тази вяра под въпрос", заяви още той.

Иван Костов коментира и изявлението на двамата американски сенатори от петък, в което те критикуваха ситуацията в България по отношение на ширеща се корупция и липса на медийна свобода.

"САЩ и ЕК дават ясни и силни сигнали, че ситуацията у нас не е добра, но българските институции ги интерпретират както си искат, защото са като чуждо тяло в цивилизацията, към която се надявахме, че сме се присъединили.  Обстоятелството, че председателят на външната комисия на Сената на САЩ, демократ, застава зад определено изявление и до него стои най-старшият сенатор - републиканец, говори само едно: Това е много ясен и силен знак към българските политически среди и българските управници. Не е най-силният знак и няма нужда да е по-силен. Това да се интерпретира, че по този начин не се ангажира целият Сенат, ами то ще стане много натегната атмосферата, ако целият Сенат или дори само външнополитическата комисия на Сената застане зад това твърдение. Двамата обаче подсказват, че ако го отнесат във Външната комисия, това ще стане резолюция на комисията веднага. Защото председателят демократ и старшият сенатор републиканец стоят зад този текст", коментира Костов.

По думите му обаче, позицията на двамата сенатори няма роля в оформянето на мислите на днешните гласоподаватели.

"Мен ме потриса дълбокият провинциализъм и отчужденост на българските институции от цивилизацията, към която ние се надявахме, че сме се присъединили", каза още Костов.

По отношение на антикризисната икономическа политика на България Иван Костов заяви, че ефектите от нея не са никак добри.

"Ние се справяме по-лошо от средното, това е очевидно. Това личи от данните и фактите. Това е икономическа политика, която не си дава сметка, че загубата на живот е най-голямата загуба на национално богатство. Тя с лекота жертва човешки животи. Планът на сегашните български управляващи за възстановяване и устойчивост на България е под всякаква критика", категоричен е бившият премиер.


Сподели:

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.

КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата

"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"

Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ

"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"