От 35 години ресторантьорите системно ощетяват бюджета, а сега свикват протест, за да запазят привилегията за 9% ДДС, констатира депутатът от ПП-ДБ Ивайло Мирчев.
"Ресторантьорите излизали на протест, за да им се остави ДДС от 9%, вместо важащото за всички 20%. Разбира се не всички ще протестират. Много коректно работещи заведения няма да се включат в протеста." - пише той в профила си във Фейсбук.
"Но думата ми е за тези, които искат необосновано да имат привилегията да плащат 9% ДДС. Въпросните 9% бяха пандемична мярка, за да се компенсира и излезе от сивата зона този бизнес. Но нищо подобно не се случи - нито ресторантският бизнес изсветля, нито цените паднаха. Напротив - цените тръгнаха рязко нагоре (и поради други фактори) и всеки посещавал ресторант е наясно с това." - допълва Мирчев.
"Да искаш 9% ДДС, докато лекарствата и бебешките храни са на 20% е неадекватно. Още повече, когато от 35 г. този бранш (с малки изключения) е свикнал да не плаща в пълен размер данъци и осигуровки. Т. е. хем 35 г. системно ощетяват бюджета, хем искат да не плащат данъци, а за капак и протест свикват с тези си искания." - посочва депутатът от "Да, България".
Той посочва шест причини, поради които запазването на 9% ДДС за ресторантите би било грешка:
1. Повечето ресторанти отчитат оборот, какъвто сами преценят. Той зависи обикновено от обема на закупени продукти с ДДС.
2. Тази мярка по никакъв начин не стимулира собствениците на заведения да осигуряват персонала си на реалните заплати, които получава.
3. С тази мярка не се постига ограничаване на практиката голяма част от продуктите да се купуват безфактурно, без да се начислява ДДС.
4. Всички заведения ще трябва да обновят софтуера, с който управляват дейността си, което ще им струва няколко милиона лева.
5. Тази мярка не стимулира ресторантите да издават фискални бонове на всеки клиент, защото повече приходи е по-голям данък печалба. При закупени безфактурно голяма част от продуктите, това означава още по-голям данък печалба и трудно доказване на приходите.
6. Тази мярка няма никакво отношение към контрола върху букета от злоупотреби, които се извършват в ресторантите. Мярката изисква въвеждане на засилен контрол с цел предотвратяване на данъчни измами и укриване на ДДС, което ще доведе до увеличаване на административните разходи за приходната администрация.
Коментари (0)