Промяната в условията за пенсиониране в следващите години ще стабилизира трайно пенсионната реформа и ще повиши доходите от пенсиите. Това ще даде увереност на хората, които вече ще знаят кога и как ще се пенсионират, заяви вицеперемиерът и социален министър Ивайло Калфин пред БНТ.
"Намери се съгласие, което дава надежда за приемането и на други належащи реформи", заяви той. Правителството и представителите на работодателските и синдикални организации постигнаха съгласие вчера за промените, които ще бъдат внесени в Народното събрание.
Калфин заяви, че няма увереност, че има нужната парламентарна подкрепа в момента и започва среща с екперти и депутати. "Мисля, че е много силен знак съгласието със социалните партньори", добави той.
Промените целят дефицитът в Националния осигурителен институт да бъде намален, а размерът на пенсиите постепенно да нараства чрез увеличаване на възрастта и на размера на осигуровката. Проектът предвижда възрастта за пенсиониране да стане 65 години, като първите засегнати ще са мъжете, родени през 1964 г., и жените, родени през 1972. Това ще се случи съответно през 2029 и 2037 г.
Синдикати, работодатели и правителствосе споразумяха възрастта за пенсиониране на категорийните работници да расте до 55 години за първата категория и 60 години за втората категория труд.
Социалните партньори са се споразумели с увеличаването на тежестта на всяка година осигурителен стаж да се гарантира минимално увеличение на пенсиите с 40%. От 2019 г. ще отпадне правилото на "трите най-добри години", които кандидат пенсионерът посочва от стажа си, натрупан преди 1997 г. Осигуровките от 2017 г. ще бъдат повишени с 1%, а през 2018 г. с още един, но тази част ще влиза в общественото осигуряване.
Вицепремиерът коментира, че не се променя моделът на пенсионната система с трите й стълба, а се правят корекции върху този модел, което ще доведе до стабилизиране на показателите за следващите 20 години.
На въпрос за направените компромиси по време на преговорите със социалните партньори, Калфин отговори, че е нужният ефект ще бъде запазен - допълнителни приходи в НОИ от 1-1.5 млрд. лева след 10-12 години.
По темата за измамите с инвалидни пенсии, вицепремиерът заяви, че е нужна система, която не позволява незаконни пенсии. В момента се обсъжда въвеждането на социално-медицинска експертиза след медицинската, която ще проверява всеки случай и ще решава дали даден инвалид може да работи в друга сфера на икономиката. Акцентът ще бъде не колко процента е увреден даден човек, а какво може да работи, допълни Калфин.