24 Ноември, 2024

Мартин Димитров: Трябва да объркаме плановете на задкулисието да остави служебния кабинет да управлява през зимата

Мартин Димитров: Трябва да объркаме плановете на задкулисието да остави служебния кабинет да управлява през зимата

Мартин Димитров

В следващия парламент е много важно да се променят регулаторите, не само КЗК, и те да започнат да работят ефективно

Крайно време е да се сложи точка на несъстоялите се разговори с „Газпром“

България може да постъпи като Германия и държавата да поеме сериозен контрол в „Лукойл“, казва пред Faktor.bg кандидатът за депутат от „Демократична България“

Интервю на Васко Стефанов

- Г-н Димитров, президентът и служебното правителство внушават предизборно на обществото, че ни чакат криза и тежка зима, до колко реални трябва да са тези страхове?

- Първо е важно да се каже, че това служебно правителство се готви да управлява дълго, включително и през цялата зима. Затова и то прави толкова мащабни кадрови промени, които не би трябвало да са характерни за един служебен кабинет. Буквално се назначиха стотици хора. Освен това, прави впечатление, че служебното правителство не отправя никакви критики към ГЕРБ, както и обратното. От цялата работа изглежда, че има тайна договорка за това, настоящият кабинет да управлява през цялата зима. Затова служебният кабинет започна оправдавания за всякакви възможни негативни развития. Истината е, че при адекватно управление проблеми през зимата няма да има. 

- Трябва ли България да се поддаде на газовия шантаж на Русия, опасни ли са политиките на служебното правителство в тази посока?

- Крайно време е да се сложи точка на несъстоялите се разговори с „Газпром“, защото загубихме 25 дена и 6 танкера с втечнен газ, които можеше да бъдат взети. Видя се, че ситуацията отиде в унизителна посока – българското правителство пита, а Москва не отговаря. От „Демократична България“ ги предупредихме да не започват подобни преговори, но, за съжаление, разум не беше проявен. По същата причина поискахме и оставката на служебния министър на енергетиката. 

- За да сме енергийно независими трябва ли да падне мораториумът за проучване и добив на газ и нефт в България?

- И в момента се проучват много находища на газ. Аз съм за това – да се намери начин да разберем какви залежи имаме. Само тази информация ще ни постави в позиция на по-благоприятни преговори, но само ако докажем, че имаме сериозни залежи на газ. 

- Водите от години битка с руския монополист Лукойл, могат ли горивата още да поевтинеят за бизнеса и гражданите? Възможно ли е държавата да поеме сериозен контрол и управление на тази компания, както се случи в Германия? 

- Категорично горивата могат да поевтинеят, но трябва да се свърши много работа, включително да се направи избор на компетентен и ефективен регулатор и нова Комисия по защита на конкуренцията. Тя трябва да проверява всички изкривявания на пазара и наистина да защитава конкуренцията, която сваля цените. Да, Германия пое контрола и тази възможност съществува и за България. Ако се види, че другите инструменти не дават резултат при „Лукойл“, опцията може да бъде приложена и у нас. Потенциалът за по-благоприятни цени за дизела и за бензина е много сериозен. От началото на тази година ще започне да действа една много важна промяна в законодателството, която ние инициирахме. Дадохме на акцизните складове да обявяват свободните си капацитети всеки ден пред Агенция „Митници“, за да се увеличат вносът и търговията с горива, което е много важен момент. 

- Вие сте от малцината депутати от миналия парламент, които могат да се похваля с реално постигнати законодателни промени – вдигнахте прага за регистрация по ДДС, успяхте да премахнате всички законови пречки за даряване на храни, какви нови идеи имате за задонодателни промени в бъдещото Народно събрание? 

- Действително, увеличаването на прага по ДДС е промяна, която малкият бизнес чакаше 20 години и сега успяхме да я направим. Преди това нямаше политическа воля. Това дава възможност за по-добро развитие на по-малките предприятия. Например – български производители на плодове и зеленчуци ще могат да продават своята продукция директно на пазарите и да не начисляват ДДС, което им дава огромно ценево предимство. Освен това успяхме да постигнем храните с изтичащ срок на годност да бъдат дарени, а не унищожени, с което да се направи частна социална политика за хиляди хора и да няма гладни. Това не се случваше години наред. В следващия парламент е много важно да се променят регулаторите, не само КЗК, и те да започнат да работят ефективно, което е много важно. Това не означава повече държава, а тя да е точно толкова, че да си върши работата. Много важно е с приемането на бюджета да се приемат компенсаторни механизми за тока и за газа. За тока те да бъдат удължени, а за газа – създадени. Инженерингът също представлява проблем, защото той увеличава цените на редица строителни дейности и често води до занижен контрол. Ще си подобрим законопроекта и ще го внесем отново, защото е важна мярка за борбата с корупция в България. 

- Какъв е рискът да продължим зимата и пролетта със служебни правителства, какви са опасностите за демокрацията?

- Трябва да има редовно правителство, защото служебният кабинет няма капацитета да свърши важни задачи. Виждаме, че до момента той не е успял да се справи с нито една ключова задача. Трябваше да намери слотове за 6 танкера с втечнен газ, но не можа. Тръгна да преговаря с „Газпром“, въпреки че го предупредихме, че прави голяма грешка. Накрая само загуби много време и ресурси. Планът на задкулисието е да остави служебното правителство през зимата, а може би и след това. Трябва да направим така, че да объркаме подобни планове, което зависи от активността на хората. Така че – бъдете активни, гласувайте за конкретни хора, които след това да носят отговорност пред вас, за да объркаме плановете на задкулисието!   

martin-dimitrov_izbori2022.jpg

Сподели: