24 Ноември, 2024

Ще въведем данъчни мерки за насърчаване на инвестициите, нулева ставка за реинвестираната печалба в машини и оборудване

Авторът

Ивайло Мирчев

Проведохме изключително продуктивна среща с работодателските организации, на която потвърдихме общите си цели за страната. На първо място е нуждата от редовно правителство, като условие за предвидима бизнес среда. Следва бързото влизане в еврозоната и Шенген, като двигатели за мощно икономическо развитие. Не на последно място в краткосрочен план е ускоряване на изпълнението на Плана за възстановяване и устойчивост, като гарант за важни институционални реформи и инвестиция в растежа и мащаба на българския бизнес и икономиката.

Нашата заявка към бизнеса е много ясна и конкретна - поддържане на ниска данъчна тежест и прилагане на данъчни стимули в подкрепа на инвестициите; опростяване на регулаторните режими и ограничаване на бюрократичната тежест; стабилни публични финанси и инвестиране в човешкия капитал.
Стремежът ни е да създадем благоприятна среда за насърчаване на инвестициите чрез  поддържане на ниска данъчна тежест чрез намаляване на данъка върху едноличните търговци на 10% и вдигане на прага за регистрация по ДДС на 166 000 лв. от 1 януари 2025 г.
Ще гарантираме стабилни публични финанси и ефективно управление на публичните инвестиции като поддържаме до 3% бюджетен дефицит с тенденция за намаляването му и стремеж към балансиран бюджет. 

Ще въведем конкретни данъчни мерки за насърчаване на инвестициите, включително нулева ставка за реинвестираната печалба в машини и оборудване от 1 януари 2025 г. Средствата, вложени в развойна дейност, ще се признават за данъчни цели като разход в двоен размер.
Ще въведем пълния пакет от облекчения за съществена стопанска дейност на глобалния корпоративен данък, за да бъдат запазени конкурентните ни предимства в сферата на услугите, аутсорсинга, сектора на информационните технологии и др.
Ще се фокусираме върху насочване на публичните инвестиции в ускорено изграждане на техническа инфраструктура. Това включва развитие и изграждане на индустриални зони и паркове, и ускоряване на строежа на автомагистралите и скоростни пътища “Хемус”, “Русе – Велико Търново”, “Видин – Ботевград”, “Струма” през Кресненското дефиле, “Черно море”, тунелите през Шипка и Петрохан – ключови проекти за икономическото развитие на национално и регионално ниво. Ще въведем фискална децентрализация за общините - част от данъците ще остават на местно ниво. 

Оценката на българския бизнес е, че регулаторните режими стават все по-тежки, но не водят до желаните темпове на изсветляване на икономиката. Нашата рецепта, както за облекчаване на административната и регулаторна тежест, така и за изсветляване на икономиката е фокусирана върху осигуряване на предвидимост и по-ефективно електронно управление.
Това означава, например, че максималният осигурителен праг вече ще се променя единствено след въвеждането на ясен и предвидим механизъм, разработен съвместно с бизнеса. Същият задълбочен процес трябва да бъде използван и при приемането на методики за минималната работна заплата, либерализацията на енергийния пазар за домакинствата, определянето на такса смет на принципа „замърсителят плаща“ и др.
Ще подкрепим развитието на малки, средни и стартиращи предприятия,  достъпа им до капитал и експортния им потенциал. Например ще редуцираме изискванията за докладване от страна на бизнеса като предложим подаване на тримесечни декларации по ЗДДС при малък оборот (до 1,8 млн. лв. за предходната година) за фирми, които са получили съгласието на НАП.

Успоредно с това ще работим за подобряване на управлението на публичните предприятия чрез листване на миноритарни дялове от държавни компании на борсата, с цел повишаване на ефективността на управлението и осигуряване на прозрачност и отчетност пред обществото и акционерите, и чрез ограничаване на процедурите за договаряне на публичните предприятия без обявление и намаляване на дела на договорите, възложени на базата на единствена оферта.
Подкрепете ни с номер 26.

i_mirchev_24.jpg

Сподели: