24 Ноември, 2024

Революционно откритие: Много стара галактика, приличаща на Млечния път

Снимката е илюстративна

Ревизира представите за формирането на галактиките

Астрономи направиха революционно откритие, което развълнува научната общност: най-отдалечената галактика с въртящ се диск, наблюдавана някога, има невероятна прилика с нашия Млечен път. Тази необикновена находка променя разбирането ни за формирането и еволюцията на галактиките.

Обикновено се очаква ранните галактики да бъдат хаотични и неправилни на външен вид. Въпреки това тази, наречена REBELS-25, порази астрономите със своята гладка и добре организирана структура. С помощта на високо чувствителния апарат Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) учените успяха да уловят сложните детайли на тази галактика, разкривайки характеристики като спирални ръкави и централна издължена лента - характеристики, които обикновено се свързват със зрели галактики като нашия Млечен път.

Откритието е неочаквано, тъй като според настоящите модели на формиране на галактиките подобни добре подредени структури се развиват за милиарди години. Жаклин Ходж, астроном от Лайденския университет и съавтор на изследването, коментира: „Обикновено предполагаме, че първите галактики ще изглеждат малки и хаотични, но REBELS-25 опровергава това очакване със своята спретната организирана форма.“

Неотдавнашни изследвания разкриха убедителни доказателства, че REBELS-25 е бързо въртяща се дискова галактика, която е съществувала само 700 милиона години след Големия взрив. Това откритие я определя като най-ранната известна галактика с характеристики, подобни на нашия Млечен път, тя е най-отдалечената от този вид, наблюдавана някога.

Това, което прави откритието още по-загадъчно, е, че REBELS-25 се е формирал, когато Вселената е била едва на 5% от сегашната си възраст. Въпреки че е толкова древна, тя е огледален образ на Млечния път, за който се смята, че е еволюирал в продължение на 13,6 милиарда години. Това повдига дълбоки въпроси за това колко бързо галактиките могат да еволюират в структурираните, доминирани от ротацията форми, които наблюдаваме днес.

„Да наблюдаваме толкова древна галактика, която вече показва характеристики, подобни на нашия Млечен път, е нещо, което променя правилата на играта. Това предполага, че галактиките в ранната Вселена може да са достигнали ниво на зрялост много по-бързо, отколкото някога сме си представяли.“ - каза водещият изследовател Луси Роуланд, докторант в Лайденския университет.

Това откритие обаче е само началото. Сега екипът с нетърпение очаква по-нататъшни наблюдения, особено с космическия телескоп на НАСА „Джеймс Уеб“, които биха могли да предоставят още по-подробна информация за тази древна галактика. Тя би могла да постави под въпрос дългогодишната теория за формирането на галактиките и да накара астрономите да преосмислят как са се появили такива като Млечния път.

Продължаващото изследване на други галактики в рамките на програмата REBELS, включително REBELS-25, ще помогне на изследователите да създадат подробни модели на тяхното движение и структура, предлагайки по-ясна представа за това как са се формирали и еволюирали те. /БГНЕС

Сподели:

Учени: Пиенето в млада възраст уврежда дълготрайно мозъка

Проведен е експеримент с прекомерни количества алкохол при мишки, като е симулирана човешката склонност към препиване през уикендите.

Земята е имала пръстени като Сатурн?

Учени смятат, че тази хипотеза не е съвсем невъзможна

Глобалното затопляне променя цялата флора и фауна в Егейско и в Йонийско море

Почти изчезнаха мидите, които се събират в плитки места, на дълбочина от 5 метра