Иновативна технология, използваща 3D принтер и добавена реалност, използваха за първи в света в Израел. „Бъдещето вече е тук“, каза проф. Масад Бархум, генерален директор на медицински център „Галилея“, след като екип от израелски лекари от неговия медицински център извърши първата по рода си операция на фрактура на очната кухина чрез използване на добавена реалност (AR) и триизмерна технология, съобщава БГНЕС.
Операцията, извършена на 31-годишен жител на областта Галилея, е била ръководена от проф. Самер Суруджи от Центъра за орална и лицево-челюстна хирургия на Медицинския център „Галилея” в партньорство с лекари от Медицински център „Шеба”. Пациентът е бил тежко ранен в лицето си, счупил е лявото очно гнездо, което е довело до двойно виждане и е нарушило естетиката и симетрията на очите му.
„Иновативната технология, използваща 3D принтер и добавена реалност, доведе както до особено точно изпълнение на операцията, така и до значително намаляване на времето“, каза Суруджи. Използван е софтуер за изграждане на триизмерен модел на черепа на пациента.
Един от лекарите носил очила на Microsoft „HoloLens“, които били свързани към компютърния софтуер, съдържащ моделите на пациента. Моделът бил поставен виртуално и точно над главата на пациента през очилата, което позволило на хирурга да постави плочата правилно на място в реално време.
Microsoft описва своите очила „HoloLens” на уебсайта си като предлагащи „най-комфортното и завладяващо изживяване с добавена реалност на разположение, с водещи в бранша решения, които осигуряват резултат за минути - всички подобрени от надеждността, сигурността и мащабируемостта на облачните и AI услуги от Microsoft.”
Докато носят очилата, потребителите могат да виждат сложни детайли на 3D изображения лесно и удобно и да докосват, хващат и преместват холограми по начини, които се чувстват естествени. Холограмите реагират като реални предмети, описва уебсайтът.
Очната операция отнела само час и половина. След възстановяване от няколко дни пациентът е бил изписан. Неговите сканирания показали, че плочата е поставена точно и оптимално. Отделът 3D Point of Care на Медицински център „Галилея” се развива през последните години в използването и внедряването на 3D технологии във всички видове операции.
Следете с Фактор
Свят
Зеленски: Проблемът не е в мобилизацията, нашите партньори да си свършат работата
- 11:28, 30 Ноември, 2024
Още от Наука
Лондонски учени създадоха най-тънките спагети
Наноспагетите са невидими за човешко око и са дори по-малки от някои дължини на светлинните вълни
В Софийския университет стартира конференция, посветена на 20 години от членството ни в НАТО
Над 50% от академичната младеж подкрепя Алианса, само 8% са за военен съюз с Русия и режима на Путин
Мини-луната на Земята ще отпътува към Слънцето
Астероидът с размери на училищен автобус ще се завърне през 2055 г.