24 Ноември, 2024

Кабинетът подкрепи Янаки Стоилов да пита КС за предсрочното освобождаване на тримата големи

Кабинетът подкрепи Янаки Стоилов да пита КС за предсрочното освобождаване на тримата големи

Янаки Стоилов

Министерският съвет подкрепи искането на служебния министър на правосъдието Янаки Стоилов да попита Конституционния съд по темата за предсрочно освобождаване на тримата големи в съдебната власт. Това обяви на брифинг самият той, предаде репортер на БГНЕС.

Стоилов добави, че право да сезира отговорните институции има и самият той в качеството му на министър.

„Става дума за тежко нарушение или системно неизпълнение на служебните задължения, както и действия, които водят до уронване на престижа на съдебната власт. Решението на Конституционния съд има само принципно значение, тъй като то ще внесе яснота за взаимодействието и правата на министъра на правосъдието при неговата комуникация с ВСС“, уточни той.

Служебният министър увери, че искането е допустимо, тъй като до момента Конституционният съд не е давал становище по този въпрос. Той допълни, че именно тази част от Конституцията е предизвикала разногласия сред членовете на Висшия съдебен съвет, поради което и искането му за предсрочно отстраняване на Иван Гешев беше оставено без разглеждане и счетено за недопустимо на заседание на кадровиците на 22 юли.

„В противен случай, би се оказало, че ВСС е не само органът, който разполага с правомощия да прилага посочените разпоредби, но той би установил и тълкуване с официална задължителност. Конституционният съд е единственият орган, който може да дава задължително тълкуване на конституционните разпоредби. В този текст се казва, че министър на правосъдието може да иска освобождаване на съдии, прокурори и следователи. Смятаме, че тук се включва и освобождаването на лицата, които заемат висши ръководни длъжности в съдебната власт“, анализира Стоилов.

Според него подобно искане от министъра на правосъдието е в съответствие с принципите за разделение на властите и правовата държава.

„Ако се приеме обратно разбиране, ще се окаже, че само членове на ВСС могат да инициират такава процедура, а това противоречи на идеята за баланс и взаимен контрол между властите“, обясни той.

Правосъдният министър обяви, че ще сезира и Върховния административен съд по отношение на отказа на ВСС да разгледа по същество внесеното искане за освобождаване на Гешев.

„Основанието е различно и се отнася до правомощията, които министърът има съгласно Закона за съдебната власт. Ако искането бъде разгледано по същество, може да отмени отказа на ВСС и да се наложи той отново да разгледа случая“, добави още той.

Янаки Стоилов каза също, че на правителственото заседание е било взето решение и за изготвяне на пътна карта за изпълнението на осъдителните решения на Европейския съд по правата на човека, постановени срещу България.

"Предложили сме в Проекта по Плана за възстановяване и устойчивост да се предвиди отговорност на всяка една от институциите и обезщетенията да бъдат изплащани от собствения им бюджет. Това зависи от мнозинството, което ще се формира в Народното събрание, и от промените в Закона за бюджета за следващата година", обясни той.
Сподели:

ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив

Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ

Следващото заседание е на 28 ноември

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес