Къде сбърка Европа с ваксините, коментира американският вестник The New York Times, цитиран от "Фокус"
Коментарите започнаха още през декември, когато САЩ се подготвиха да получат първите си партиди с ваксини срещу новия коронавирус. Още тогава беше ясно, че Европейският съюз изостава с няколко седмици и неговите лидери искаха да знаят какво могат да научат от американските си колеги.
Въпросите бяха едни и същи, от президента на Франция Еманюел Макрон, председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен и Александър Де Кроо, министър-председателя на Белгия.
"Как го направихте?" - са питали те д-р Монсеф Слауи, специлиастът осигурил снабдяването с ваксините в САЩ. "И какво мислите, че пропуснахме?"
Оттогава разликата в разпространението между Европа и Съединените щати само се е увеличила и някои от страните, най-силно засегнати в началото на пандемията, са изправени пред смъртоносна трета вълна от инфекции. Франция, големи части от Италия и други региони отново са блокирани. Около 20 000 европейци умират от Covid-19 всяка седмица.
На континента беше нанесен допълнителен удар, когато страхът от кръвни съсиреци и мозъчни кръвоизливи накара няколко страни тази седмица временно да спрат разпространението на ваксината AstraZeneca. Повечето от тях възобновиха използването й в петък, след като Европейската агенция по лекарствата гарантира за нейната безопасност, но общественото доверие в тази ваксина е силно разклатено.
Засега спасението с ваксината остава все още мъчително недостъпно. Само около 10 процента от европейците са получили първа доза, в сравнение с 23 процента в САЩ и 39 процента във Великобритания.
Няма един виновник. По-скоро каскада от малки решения доведе до все по-големи закъснения. Блокът сравнително бавно договаряше сделки с производителите на лекарства. Регулаторите му бяха предпазливи и бавни при одобряването на някои ваксини. Европа също така заложи на ваксини, които не се появиха или имат сериозни проблеми с доставките. И националните правителства бяха ограничени от европейската бюрокрация.
Но най-голямото обяснение, което преследва блока от месеци, е колкото философско, толкова и оперативно. Европейските правителства често се възприемат в Съединените щати като пръскащи пари либерални бастиони, но този път Вашингтон хвърли милиарди на производителите на лекарства и разшири бизнеса им.
За сравнение Брюксел възприе консервативен, съобразен с бюджета подход, който остави отворения пазар до голяма степен недокоснат. И сега си плаща.
Накратко, отговорът днес е същият, както беше през декември, каза д-р Слауи. Блокът пазаруваше ваксини като клиент. Съединените щати основно започнаха бизнес с производителите на лекарства, харчейки много повече за ускоряване на разработването, тестването и производството на ваксини.
„Те предположиха, че простото договаряне за придобиване на дози ще бъде достатъчно“, спомня си д-р Слауи, когото президентът Доналд Дж. Тръмп наема да ускори разработването на ваксината. „Всъщност това, което беше много важно, беше да бъдем пълноправен, активен партньор в разработването и производството на ваксината. И то в много ранен етап. “
Резултатът в Европа е забавената ваксинационна кампания, която доведе до политически последици, като лидерите биват сочени с пръст защо някои от най-богатите страни в света, където се намират фабрики, които произвеждат огромни количества ваксини, не могат да се равнават с други богати нации в скоростта на ваксинация.
В сравнение с почти целия останал свят Европейският съюз е във възхитителна позиция. Неговите лидери казват, че остава възможно да се ваксинират 70 процента от континента до това лято. Блокът е поръчал достатъчно дози, за да ваксинира напълно населението си поне три пъти, за ужас на страните, които ще чакат години за пълно покритие.
Но европейците са огорчени, особено, като виждат, че разпространението на ваксините във Великобритания върви толкова добре, след като страната излезе от блока. Всеки иска да знае защо ЕС не триумфира.
Превод и редакция: Юлиян Марков
Свързани новини
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства