Борбата с коронавируса има няколко насоки. Първият ключов момент са административните мерки, които правителството взе навреме. Вторият е личната хигиена. Вирусът се задържа във въздуха твърде кратко. Най-дълго време остава по металните елементи. Входните врати са много опасни”. Това каза пред Нова телевизия проф. Емил Воденичаров от катедра „Хигиена” в Медицинския университет в София.
Той обясни, че проникването на вируса става чрез лигавиците – очите, носа и устата. „Най-голям виновник за пренасянето на това тежко заболяване са ръцете. Те трябва да се мият при всяко хранене и вземане на лекарства. При жените е важно ръцете да са чисти и при гримиране, както и когато си поставяме контактни лещи на очите. Миенето на ръцете трябва да става със сапун.
„Измиването на плодовете и зеленчуците става с вода, но не и с дезинфектанти. Обувките трябва да се събуват още в началото на жилищното помещение. Връхните дрехи трябва да бъдат изнесени навън. "
Най-мръсен аксесоар е телефонът ни. Учени са установили, че там има 10 пъти повече микроорганизми от тези по тоалетните чинии. Това е един контейнер за зарази”, допълни проф. Воденичаров.
"При почистване вкъщи и липса на дезинфектант може да се използва белина, както и парочистачка", завърши той.
![Какво НЕ трябва да докосваме и КЪДЕ коронавирусът остава с часове?](/static/downloads/uploads/Images_3/K/koronavirus-stop.jpg)
Covid-19 остава най-дълго по металните елементи
Фактор Фактор
Още от Улицата
Живков побъркал Държавна сигурност с разнопосочни нареждания за преименуването на българомохамеданите
Документът от 28 май 1965 г. и е на ДС подробно са описани различните нормативи разпоредби, които тогавашното правителство под ръководството на премиера Тодор Живков е дало в началото на същата година за извършване на подмяната на паспортите на тези хора
Етнографският музей школува децата как да си оплетат мартеници
Детската работилница е под мотото "На́ на тебе мартеница, дай на мене здраве“, тя е на всеки кръгъл час
500 кг боклук изхвърля средно българинът за година
Пластмасата е най-големият „донор“ за боклук, добрата новина е, че има намаление с 4.41% на пластмасовите опаковки в кофите за смет през 2023 година