Съединените щати и НАТО отказват да подпишат двустранен договор за сигурността в Европа с Русия и да затворят вратата за бъдещо приемане на Украйна в Алианса, но предлагат нещо в замяна - споразумения за разоръжаване и мерки за окрепване на доверието в различни формати, включително чрез действия в Източна Европа.
Това са заключенията от прегледа на двата документа с писмени отговори, предоставени от САЩ и НАТО на руското външно министерство миналата седмица. Съдържанието им не бе оповестено публично нито от Вашингтон, нито от Брюксел или Москва, но испанският в. "Ел Паис" е получил достъп до тях, пише "Дневник".
"Позицията на правителството на Съединените щати се изразява в това, че напредък може да се постигне само по тези въпроси в среда на деескалация на заплашителните действия на Русия към Украйна," се казва в документа на Вашингтон. "Тези въпроси" са разоръжаването и мерките на доверието. В същия документ се изразява притеснение от руските действия, които създават напрежение между Русия и Запада от края на миналата година: струпването на между 100 и 130 хил. по западни оценки (неспоменати в текста) войски край Украйна в нарушение на Будапещенккия меморандум от 1994 г.
Русия вече съобщи, че документите не покриват двете ѝ основни искания: НАТО да изтегли силите и техниката си от Източна Европа и Украйна да не бъде приемана в Алианса. Вчера за пръв път темата коментира и президентът Владимир Путин.
Едновременно с това, отбелязват САЩ, "ние (САЩ и НАТО - бел. ред.) продължаваме да се придържаме от допълнително постоянно разполагане на значими бойни сили, както и от разполагане на ядрени оръжия в Източна Европа. Американските сили в Европа са една четвърт от нивото в края на Студената война."
Има намек, че последното може да се промени: следващото изречение гласи, че "по-нататъшно руско увеличаване на военното присъствие или по-нататъшна агресия срещу Украйна ще присъдят САЩ и съюзниците ни да укрепят отбранителната си позиция."
Затова "САЩ са готови да обсъдят нещата, за които не сме съгласни, и да разберем как можем да обсъждаме притесненията от конвенционалните сили".
Мерките за укрепване на доверието са на различни нива - Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), Диалог за стратегическа стабилност между САЩ и Русия и Съвета НАТО-Русия. Става дума за военна прозрачност, механизъм за уведомяване за учения и намаляване на риска, свързан с ядрените оръжия, или риска от инциденти при маневри по вода и въздух.
Копие на документите, потвърдено за различни издания от руски и западни представители, е достъпно ТУК.
Без ракети "Томахоук" в Източна Европа - какво още предлагат САЩ
Руските власти изискваха писмени отговори на предложението за подписване на договор за сигурност в условията на разширяване на НАТО на изток. Хипотетичен проект на документа, изготвен в Москва, дори бе публикувана, в разрез с практиката при подобни преговори, изискващи известна (поне формална) конфиденциалност.
Отговорите на САЩ и НАТО, изглежда, са координирани, но в тях има известни различия, пише "Ел Паис". Основното е, че Вашингтон е готов да обсъди концепцията за "неделимост в сигурността", която Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) одобри на срещата си на върха в Астана (Казахстан) през 2010 г., но е заложена и в харта, приета в Истанбул през 1999 г.
В позицията на САЩ обаче този принцип не може да се използва (както мисли Москва) като аргумент Украйна да не бъде допускана до НАТО, защото и двете държави са потвърдили правото на всяка държава сама да избира или променя споразуменията си в сферата на сигурността, договори и съюзи.
Въпросната неделимост според инстанбулския текст означава, че "сътрудничеството е от полза на всички участващи държави, а несигурността в или на една участваща държава може да се отрази на всички". Затова "държавите няма да укрепват сигурността си за сметка на други държави". Точният смисъл на понятието, включено в хартата от Истанбул на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (включваща повечето европейски и централноазиатски държави, но и Русия, САЩ и Канада).
Вашингтон изразява и неудовлетворение, че в публикувания проектодоговор "Русия отправя искания, подкопаващи принципите, на които се е посветила в предишни документи", и настоява бъдещият диалог да се базира на фундаменталните споразумения за европейската сигурност, в които са заложени принципите на териториалната цялост и суверенитет и правото на всяка държава да избира споразумения и съюзите си в сигурността.
От американска гледна точка позициите за бъдещо членство на Украйна и Грузия - което не бива да се изключва - трябва да се обсъдят в рамките на Съвета НАТО-Русия.
Сред "мерките за прозрачност и реципрочност" САЩ предлагат заедно с Русия да се "въздържат от разполагане на нападателни наземни ракетни системи и постоянни бойни сили на територията на Украйна". В тази ситуация обаче Вашингтон иска да си запази правото на консултации с Киев.
Вашингтон изразява склонността си да бъдат започнати двустранни преговори за ракетите, които да доведат накрая до нови договори за разоръжаване. По време на президента Доналд Тръмп Русия и САЩ се изтеглиха от ключов договор за ядрени ракети с малък и среден обсег. Едновременно с това обръща внимание, че Русия е нарушила съществуващия Договор за разполагане на ракети чрез SSC-8 (това е натовското обозначение на руските 9M729) други системи.
"Механизъм за прозрачност", с който да се удостоверява липсата на крилати ракети "Томахоук", способни да достигнат руската територия, в обекти в Полша и Румъния (където действа системата за противоракетна отбрана Aegis Ashore, с която може да се изстрелват такива ракети). Темата ще бъде обсъдена с Варшава и Букурещ.
Москва вече е отправяла подобно предложение за ограничаване на ракетите с малък и далечен обсег и е изразявала безпокойството си, че би могло да има ракети "Томахоук" в Румъния и Полша. Американското предложение върви с условие: "ако Русия предложи реципрочни мерки за прозрачност в две бази с наземни ракети в Русия, които ние изберем."
Потвърждава се ангажиментът към продължаване на договора "Нов СТАРТ", който е в сила до 2026 г., с увеличаване на обхвата му с ново въоръжение и ядрени бойни глави. Това е единственият останал руско-американски договор за контрол над ядрените оръжия, и бе удължен от президентите Джо Байдън и Владимир Путин миналата година.
Друго предложение е начало на дискусии за това как бъдещите обсъждания могат да "включват всички ядрени оръжия на САЩ и Русия". Документът издава и безпокойството на Вашингтон и съюзниците от усилията на Русия да диверсифицира и разшири ядрения си арсенал, да разработи нови междуконтинентални ракети и да разположи нестратегически ракети близо до границите на НАТО.
Сред изразените от Алианса предложения, отвъд американските, са:
- серия от мерки за европейската сигурност, сред тях изтегляне на силите на Русия от Украйна, Грузия и Молдова (Приднестровието), "където те са разположени без разрешението на страната - домакин";
- подновяване на изпълнението на Договора за конвенционалните въоръжени сили в Европа;
- въздържане от изпитания на противоспътникови и хиперзвукови оръжия;
възобновянане на работата на представителствата в Брюксел и Москва (затворени реципрочно миналата година) и продължаване на използването на съществуващите военни канали за комуникацията;
- серия тематични срещи НАТО-Русия за обсъждане на проблемите, сигурността в Европа и в и около Украйна;
- използване на съществуващите военни канали за ясна комуникация в името на прозрачността; работа по руското предложение за цивилна гореща линия за контакт в извънредни ситуации.
Подчертава се и че над 30 г. НАТО работи за изграждане на партньорство с Русия още от Срещата на върха в Лондон в края на Студената война, когато протяга ръка към Москва, по-късно, когато изгражда "Партньорство за мир" и създава Съвета НАТО-Русия.
"На никой друг партньор не са предлагани сравними отношения или подобна институционална рамка. И въпреки това Русия предаде доверието в сърцето на сътрудничеството ни и оспори основните принципи на глобалната и евроатлантическата архитектура на сигурност," изтъкват от НАТО.
И тук даването на заден ход в струпването на военни "в и около Украйна" се поставя като условие за "съществен напредък" между Алианса и Русия.
Без ракети "Томахоук" в Източна Европа и преговори за разоръжаване
Фактор Фактор
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства