Силната връзка между държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен и Израел се дължи на еврейското му наследство, дипломатическата история на семейството му, богатия му външнополитически опит и близките му отношения с президента Джо Байдън, пише „А Нюз“, разказвайки неговата история и връзката му с Израел.
Антъни Блинкен е роден на 16 април 1962 г. в Йонкърс, Ню Йорк, в семейството на евреите Джудит (Фром) и Доналд М. Блинкен, който по-късно е бил посланик на САЩ в Унгария.
По време на юношеството си Блинкен се колебае между изкуството и политиката. Учи в Харвардския университет, където редактира ежедневния студентски вестник и е съредактор на седмичното списание за изкуство.
Докато работи за Harvard Crimson, Блинкен пише няколко статии за Израел. Когато започва Първата ливанска война, Блинкен пише колонка, озаглавена "Ливан и фактите", в която критикува част от пресата за това, че "антиизраелската реторика става отровна, изпълнена с омраза". Той казва, че сравнението на "Вилидж войс" на Израел с нацистите е "крайно погрешно и отблъскващо".
Баба му и дядо му по майчина линия са унгарски евреи. Чичото на Блинкен, Алън Блинкен, е бил посланик на САЩ в Белгия.
Дядо му по бащина линия, Морис Хенри Блинкен, е ранен поддръжник на Израел, който проучва икономическата му жизнеспособност, а прадядо му е Меир Блинкен, писател на идиш (германски език, на който говорят около четири милиона евреи ашкенази по целия свят – бел. ред.).
По време на войната между Израел и Газа през 2014 г. Блинкен работи с Байдън по исканията за американски средства за попълване на израелския арсенал от ракети-прехващачи "Железен купол".
Блинкен беше външнополитически съветник в президентската кампания на Байдън през 2020 г. и беше назначен за негов държавен секретар. По време на кампанията той се опитваше да увери еврейските групи, че Байдън е силен поддръжник на Израел с дълга история на познанство с неговите лидери.
Блинкен заяви, че Аврановите споразумения са положително развитие при администрацията на Тръмп, но омаловажи значението на постижението на бившия президент. "Знаете, че говорим за историческо миротворчество, когато тези страни всъщност не бяха във война, а практическата реалност, изградена в продължение на много години, включително по време на нашата администрация, беше, че отношенията им всъщност бяха много близки", каза той.
В разгара на продължаващото преразглеждане от страна на администрацията на Байдън на споразумението за нормализиране на отношенията между Мароко и Израел, сключено по време на предишната администрация, Блинкен твърди, че признаването на суверенитета на Мароко над спорната територия Западна Сахара, анексирана от Мароко през 1975 г., няма да бъде отменено в близко бъдеще.
По време на продължаващата израелско-палестинска война Блинкен изразява подкрепа за "правото на Израел да се защитава".
Той настоява, че решението за две държави "остава единственият начин реално да се гарантира, че Израел е еврейска демократична държава сама по себе си". Блинкен твърди, че "Байдън не би обвързал военната помощ за Израел с неща като анексиране или други решения на израелското правителство, с които може да не сме съгласни"./БГНЕС
Антъни Блинкен
Още от Свят
Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия
„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление
Паниката в Русия заради спада на рублата се разпространи и върху пазара на хранителни стоки
Анализаторите прогнозират, че в близко бъдеще цените на вносните продукти в Русия ще се увеличат средно с 15-20%, при условие че девалвацията на рублата спре
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар