24 Ноември, 2024

Калфин: Турция има огромен интерес от срещата във Варна, но е на ръба тя да не се случи

Калфин: Турция има огромен интерес от срещата във Варна, но е на ръба тя да не се случи

Ивайло Калфин

Трябва да очакваме агресия от страна на Турция, амбициите й за нови територии нарастват, предупреди бившият външен министър

Геополитическата обстановка в света се усложнява след възникването на новата дипломатическа криза между Москва и Лондон, провокирана от отравянето на бившия руски шпионин Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия. Отношенията между Русия и ЕС навлязоха в нова сложна фаза. На този фон се очаква възстановяване на диалога между Брюксел и Анкара, на срещата между лидерите и турския президент Реджеп Ердоран, планирана във Варна на 26 март. Това коментира в ефира на БНТ бившият евродепутат и външен министър Ивайло Калфин.

За срещата между европейските лидери и турския президент във Варна той заяви, че това няма да е среща за разширяване на ЕС, а за пари и Турция се нуждае страшно много от нея, но не е сигурно, че ще се случи заради провокацията й срещу Кипър и Гърция.

 Според Калфин Ердоган се опитва да получи повече политически терен преди разговорите във Варна, но е на ръба срещата да не се проведе.

"Има страни като Гърция и Кипър, които са против и то заради действия на Ердоган. В последните месеци той направи няколко пъти умишлени провокации в Средиземно море срещу тези две държави. Турция се нуждае страшно много от подобна среща. На нея няма да се говори за присъединяване. Тя би искала да се говори за митническия съюз, за следващото споразумение за бежанците. Ако има среща във Варна, ще става въпрос за пари, а не за разширяване на ЕС", допълни бившият външен министър.

"Ще има агресия от страна на Турция към нейните съседи. Това неизбежно ще се случи" предупреди Калфин и добави: "Виждаме какво се случва. Думите на Ердоган преди срещата във Варна са потвърждение на това, което ни чака".

Бившият министър обясни, че това е нормално да се очаква от страна с диктатура, каквато е Турция в момента и изрази мнение, че това, което виждаме, е амбиции за завземане на територии като тенденцията е за увеличаване на напрежението. 

Калфин изрази надежда след изборите в Русия напрежението да спадне. Но цялостната тенденция е за увеличаване на напрежението между Русия и Запад, повтори бившият вицепремиер.

Коментирайки острия тон на руските медии по адрес на България, включително и изявлението на патриарх Кирил по време на визитата му в София, Калфин каза, че е „очевидно, че Русия, а и не само Русия, до голяма степен имат интерес да текат някакви процеси на Балканите, които да не водят към консолидация. Влизането на балканските страни в ЕС означава стабилизиране на региона и консолидиране на региона. Не виждам какъв е интересът на Русия от това нещо, посочи Ивайло Калфин, който намекна, че това важи и за САЩ.

Сподели:

Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ

"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"

Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това

ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората

Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер

Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство