Спиране на конкурса за проект за обновяването на централния столичен пл. "Св. Неделя" поиска Камарата на архитектите в България. Според организацията процедурата трябва да бъде разделена на две и пусната отново. Така щял да се осигури равен достъп на архитекти от страната и от чужбина за участие в надпреварата.
Конкурсът, обявен от общината, е на два етапа, а победителят автоматично ще получи договор за разработване на работен проект за преустройство на площада. С това общината обяснява залагането на по-високи изисквания към изпълнителите.
От Камарата на архитектите обаче искат да се обявят две отделни процедури. Една за избор на идейна концепция и втора за работен проект по тази концепция. Така на практика конкурсът може да бъде спечелен от един екип, а работният вариант да се прави от друг.
В становището на камарата се казва, че настоящите условия не отговарят на принципите за концептуални архитектурни конкурси на Архитектурния съвет на Европа. В частност става въпрос за гарантиране анонимност на авторите на проектите до произнасянето на журито, еднакво и равноправно третиране на всички участници и избор на победител въз основа на представената концепция, а не според големината на фирмата, оборота или броя на работещите в нея.
От камарата критикуват и решението на общината да направи конкурса на два етапа. В първия ще се оценява опитът и финансовото състояние на кандидатите. Журито ще разглежда само проектите на преминалите през това сито, което според Камарата на архитектите ще лиши комисията от "избор от много по-богата палитра от идеи", ако конкурсът е открит и няма предварителен подбор.
Това е поредната критика на Камарата на архитектите към конкурса за концептуален проект за "Св. Неделя". Той вече беше преработен веднъж по искане на организацията, която се оплака от прекалено завишени изисквания към кандидатите.
Така изискването за оборот за последните три години беше занижено от 1.5 млн. лева на 750 000 лева. Условието в последните три години кандидатите да са изпълнили подобни задачи за обща сума от 750 000 лева (колкото се предвижда да е плащането за работен проект) беше занижено на 375 000 лева. Изискването за 15 служители средно за същия период беше намалено 3 пъти. Условието за големината на площада или пешеходното пространство, за което кандидатите трябва да са разработили проект в последните три години, също беше променено. Общата площ беше намалена от 2.5 на 1.5 хектара. От Камарата на архитектите смятат и по-малката площ за ограничаваща голяма част от българските архитекти.
Според главния архитект на София Здравко Здравков и първоначалните условия не са били прекалено високи за българските архитектурни студия, които можело да се обединят, за да ги изпълнят. Условието за площ на изпълнени вече проекти също можело да се покрие от български екипи, тъй като повечето централни площади в големите градове у нас били по-големи.
"Все пак това е ключово пространство. Победителят в конкурса ще получи договор за работен проект", коментира Здравков преди време.
До момента не е ясно дали общината ще се съобрази с новото искане на Камарата на архитектите в България за спиране и повторно обявяване на конкурса. Председателят на управителния съвет на камарата арх. Борислав Игнатов е и част от журито на конкурса за "Св. Неделя".
Още от България
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.
КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"