Изложба с уникални каменни шевици от Нова Каховка, пренесени върху текстил от Таня Болгарова
Посланичката на Украйна Олеся Илашчук, авторката Таня Болгарова и председателката на „Мати Украйна“ Олена Коцева, снимка: Посолство на Украйна
Продължава до 1 септември, входът е свободен
Днес в София беше представена уникалната изложба „Каменна бродерия от Нова Каховка върху текстил“, съобщиха от посолството на Украйна. Повод за събитието е 32-ата годишнина от Независимостта на Украйна.
Авторка на това вълшебство е украинската художничка Таня Болгарова, която има български корени.
Събитието беше официално открито от министъра на културата Кръстю Кръстев, посланика на Украйна Олеся Илашчук и авторката на проекта. Той е част от усилията за съхраняване на културното наследство на Украйна и украинската култура в условията на пълномащабна руска инвазия. Изложбата беше посетена от представители на правителството, парламента, духовенството, столичното кметство, неправителствени, бизнес и артистични среди на България, дипломатическия корпус, както и украинската общност в София.
Представени са 12 текстилни пана - копия на "каменните шевици" от Нова Каховка, построени през 50-те години на миналия век при строителството на Каховската ВЕЦ и Севернокримския канал. По това време в града са изпратени художници и архитекти, включително известният украински художник-монументалист Григорий Довженко. По неговите проекти са създадени уникални орнаменти и автентични пана, които стават украса на сгради и променят облика на града. В Нова Каховка са произведени повече от 2000 квадратни метра декоративни панели. По-късно те започват да се наричат "каменни бродерии", които по удивителен начин се превръщат в архитектурна дантела и уникално културно наследство на Украйна.
На 6 юни 2023 г. руските окупатори извършиха екоцид – взривиха Водноелектрическа централа и наводниха част от Херсонска област. За съжаление някои от тези сгради с "каменна бродерия" вече са разрушени или повредени.
Авторката на проекта Тетяна Болгарова е художник, IT специалист, дизайнер, керамист, майстор на бродиране на килими. В Украйна тя се занимава с арттерапия с деца с аутизъм. Два пъти е била принудена да бяга от руска агресия: първия път напусна временно окупирания Крим с малкия си син през 2014 г., а вторият път - през май 2022 г., напусна временно окупирания Херсон и се премести в България.
Изложбата може да бъде видяна в галерия "Средец", в сградата на Министерството на културата, до 1 септември 2023 г. Входът е свободен.
Проектът е реализиран с подкрепата на Министерството на културата на Република България и в сътрудничество със Сдружение на украинските организации на България „Мати Украйна“.
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.