Осъществяваните няколко реформи в съдебната система в съвършено погрешна посока са причината преговорите за кабинет да минават през ангажимента за избора на следващ главен прокурор. Това коментира пред Фокус социологът Кънчо Стойчев.
Под мантрата как системата да бъде по-справедлива и по-отговаряща на някакви европейски стандарти, всъщност се крие желанието на една група да вземе контрол върху главния прокурор за сметка на друга, при положение, че единственото вярно решение е една обективна съдебна и прокурорска власт, допълни той.
По думите на Стойчев проблемът в България е безнаказаността на политиците и кражбата по високите етажи на властта, в останалата част като цяло съдебната система работи.
"Имахме няколко "гурута" на съдебната реформа – хората, които са в политиката и обясняваха какво трябва да се случи и какво да се направи. В крайна сметка се случи и се направи точно това, което те поискаха, и трагедията е пълна, т.е. България попадна в още по-голям батак", заяви той.
Стойчев изрази съмнение, че дори да се сформира правителството, то ще работи продължително. Според него то ще е краткосрочно и няма да е с насока управление на България, тъй като между преговарящите партии ГЕРБ, ДБ, БСП-ОЛ и ИТН разбирателство по стратегическите въпроси на страната е невъзможно – възгледите им са прекалено диаметрално противоположни. Процесите в коалицията ПП-ДБ също дават своето отражение върху преговорите за съставяне на правителство, като според социологът демонстрираното единство в коалицията вече не отговаря на реалността.
В основната на политическата криза, която започна 2020 година, стои сблъсъкът за контрол върху съдебната и прокурорската власт, и според Кънчо Стойчев кризата няма как да приключи със съставянето на едно краткосрочно правителство.
"В нашите условия съдебната и прокурорската власт се оказват от една страна основен охранител на ограбеното и откраднатото, и от друга страна, основна бухалка пък срещу врага и политическия противник, съответно за беззаконие", посочи той.
Според Стойчев у нас трябва да се сменят законните, "за да се възвърне здравия дух в България, приоритета на личните свободи, на свободата на човека, наистина спазване на правилото "невинен до доказване на противното", но с истинско доказване, а не скалъпено“. Това според него не може да стане наведнъж, но могат да се направят първите крачки в правилна посока като се коригира правната рамка и се възстанови смисълът и духа на Конституцията, "и тогава вече можем да мислим за някакъв оздравителен процес", смята социологът.
Според Стойчев през 2024 година сме имали една объркана държава, управлявана от служебен кабинет, излъчен по най-глупавия начин – въз основа на промяна на Конституцията, която на практика суспендира Конституцията. Същевременно годината минала в битка, надлъгване и надвикване на всички онези, които доведоха до тази ситуация, гласувайки промените в Конституцията, обрекли развитието ни и задълбочили кризата. Без да има много радикална смяна на политическата класа в България, просто защото някои хора и някои партии прекалено дълго престояха в властта и на политическата сцена, страната ни трудно ще тръгне напред", категоричен е Кънчо Стойчев.
Още от България
Слънцето се усмихва на Ивановден, температурите тръгват леко нагоре
На места в низините и котловините преди обяд ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност, в по-голямата част от страната ще бъде тихо
Подготвен е план за рокади в командния състав на Военновъздушните сили
Атанас Запрянов заяви, че МО е готово с плановете, но очаква промените да бъдат осъществени от редовен кабинет
Вече изцяло покриваме критериите за еврото, инфлацията и дефицитът ни са под 3%
Политиците нямат никакви основания да се оказват от поставената цел България да стане член на еврозоната