ДПС очаква над 50 хил. гласа за парламентарните избори от Турция, след като забраната за отваряне на повече от 35 секции в страните извън Европейския съюз отпадна. Това е заявил лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ при срещата си с председателя на турския парламент Мустафа Шентоп, съобщи Анадолската агенция.
На 4 април, когато важеше ограничението за 35 секции в Турция и имаше противоепидемични мерки, ДПС получи под 20 хил. гласа в южната ни съседка.
В събота Карадайъ, заместникът му Ахмед Ахмедов и евродепутатът от ДПС Илхан Кючюк са се срещнали и с турския президент Реджеп Ердоган. Приемът се е състоял в имението “Вахдеттин” в Истанбул, но без медии, съобщиха от пресцентъра на партията.
Както “24 часа” писа, по неофициална информация Карадайъ е бил поканен в Турция лично от Ердоган. А срещата бе дни преди старта на кампанията за предсрочния вот. Това е и първата среща на лидера на ДПС с турския президент след изгонването на Лютви Местан от движението.
Борбата ни е да защитим турската си идентичност, казал Карадайъ пред Шентоп, цитиран от Анадолската агенция. Той напомнил, че предците му са дошли от Турция преди 100-150 г.
“Това е нашата земя. Ние не сме емигранти там (в България - б.р.). Турция е нашата родина. Останали сме там след Османската империя. Борбата ни е да защитим турската си идентичност. Да защитаваме езика си, религията и традициите си”, допълнил Карадайъ. Пред Шентоп той се похвалил и за добрия резултат на ДПС от изборите на 4 април и изразил радостта си, че с падането на забраната за откриване на 35 секции от 12 г. насам 300 хил. български граждани ще гласуват отново.
Имаме представители на ДПС в 4 региона на Турция. Чрез тях достигаме до симпатизантите си тук. Успяхме да запазим единството си през тези 30 г., обяснил Карадайъ.
Тези, които са турци и членове на българския парламент, не служеха на турците, а на собствената си партия. Те не могат да защитават правата на турците. Единствената философия на националистите е враждебността срещу турците, допълнил още той. Пред шефа на турския парламент Карадайъ подчертал и че у нас агитацията на чужд език е забранена със закон, а държавата не им помагала в раздаването на турски учебници в училищата. “За съжаление, в България има двоен стандарт спрямо турците”, казал Карадайъ.
От своя страна Шентоп пък поискал улеснение за гласуване на хората с турски паспорти в България. С промяната на конституцията в Турция бе разрешено на турски граждани в чужбина да гласуват на президентски избори. Шентоп посочил и че в края на юни той ще бъде домакин на сесията на Процеса на сътрудничество в Югоизточна Европа в Анталия. Той бил изпратил и покана към ексшефката на парламента Ива Митева, но отговор от София още нямало заради предстоящите избори.
(Източник: 24 часа)
Още от България
Тодор Тагарев: Нищожна е вероятността Путин да използва ядрено оръжие, знае какво го очаква
Сигурността на балтийските страни не е отделен проблем от тази на Европейския съюз, категорична е Раса Юкниявичене
Пеевски: Някой се опитва да плаши общините с орязване на бюджетите им, няма да го позволим
Грижата и отговорността на държавата към хората минава през грижата за общините и тяхното благосъстояние, което за нас е ангажимент и отговорност
Плевнелиев: Радев има план за властта, зад него са агенти на ДС и много олигарси
На следващите избори България наистина ще бъде на ръба да попадне изцяло отровена от популизма