Бившата цигарена фабрика в Благоевград може да се превърне в индустриален център за града. Реиндустриализацията е водеща политика на Министерството на иновациите и растежа, а Българската банка за развитие е ключов елемент за осъществяването й. Търсим баланс за най-доброто реализиране на активите на региона в интерес на хората тук. Това заяви министърът на иновациите и растежа доц. Росен Карадимов в Благоевград днес. Той проведе работна среща с кмета на Община Благоевград Методи Байкушев, областния управител Георги Динев, председателя на Общинския съвет Радослав Тасков, председателя на НС на Българската банка за развитие (ББР) Деляна Иванова и изпълнителния директор на ББР Илия Караниколов. Целта бе да се обсъдят възможностите за привличане на инвеститори в региона. По-рано министър Карадимов, ръководството на ББР и представителите на местната власт посетиха фабриката, част от активите на Булгартабак, придобити от ББР.
„Трябва да постигнем пазарния ефект, но съчетан със социалния – отваряне на нови работни места чрез привличане на високотехнологични инвестиции. В Благоевград има два университета, които предполагат високотехнологични производства, които да предлагат работа на високо образованите кадри от университетите“, каза министърът на иновациите и растежа. Карадимов подчерта, че синхронът между институциите е ключов за постигане на устойчиви резултати в интерес на хората от региона.
„Съоръженията са уникални. Всъщност това е един практически изграден индустриален парк, той е готов с цялата му инфраструктура, с изключително сериозните сгради, с административните сгради”, заяви министър Карадимов.
„Ако успеем съвместно да създадем добри условия, когато инвеститорът дойде може да получи и различни видове подкрепа от държавата по Закона за насърчаване на инвестициите“, каза още Карадимов. Той даде за пример безвъзмездната финансова помощ за приоритетен инвеститор и насърчителните мерки по ЗНИ, една от които е изграждането на довеждаща техническа инфраструктура.
Председателят на НС на ББР Деляна Иванова заяви, че ще бъде направен пълен анализ на активите на бившата цигарена фабрика с цел реализиране на пълния й потенциал в интерес на гражданите.
От своя страна кметът на Благоевград Методи Байкушев каза, че вече има заявени инвестиционни намерения към терена, както и перспектива за развитие и ясна воля от страна на Министерството на иновациите и растежа, Банката за развитие, общината и областта.
По-рано през деня министър Карадимов участва в програмата по повод празника на Благоевград. Той положи цветя на паметника на Македоно-одринското опълчение „Майка България“.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг