27 Май, 2026

Караянчева в Турция: Нужни са ефективни политики, фокусирани върху свързаността във всичките й измерения

Караянчева в Турция: Нужни са ефективни политики, фокусирани върху свързаността във всичките й измерения
Цвета Караянчева на форума в Анталия

Председателят на Народното събрание направи изказване на Третата среща на председателите на парламенти от Европа и Азия в Анталия

Нужни са ефективни и резултатни политики, фокусирани върху свързаността във всичките й измерения - транспортна и енергийна инфраструктура, дигитална икономика, по-тесни връзки между бизнеса и хората, засилване на културния и образователен обмен. Това заяви председателят на Народното събрание Цвета Караянчева в изказването си на Третата среща на председателите на парламенти от Европа и Азия в Анталия, Турция. На конференцията се разискват теми, свързани с икономическото сътрудничество, околната среда и устойчивото развитие, съобщи пресцентърът на Народното събрание.

Свързаността беше ключов приоритет на първото българско председателство на Съвета на ЕС, отбеляза Цвета Караянчева и потвърди ангажимента на България към тези политики. България придава особено значение на сътрудничеството на ЕС с всички азиатски страни, които са развили свои стратегии за свързаност, заяви председателят на Народното събрание и добави, че концепцията за свързаността трябва да включва всички страни и региони.

България се стреми към укрепване на транспортната свързаност между Европа и Азия през Югоизточна Европа чрез развитието и подкрепата на различни инфраструктурни проекти в региона и в по-широк план, подчерта Цвета Караянчева.

Теми като "икономическо сътрудничество", "устойчиво развитие" и "околна среда" трябва да бъдат неизменна точка в дневния ред на всеки отговорен политик и законодател, защото са свързани с дълга ни към бъдещите поколения, посочи председателят на българския парламент. Цвета Караянчева отбеляза, че за постигане на устойчиво развитие е необходимо да се предприемат специални мерки за насърчаване на икономическия растеж, опазването на околната среда и социалната кохезия. Задължение на парламентите е отговорно да обсъждат съвременните предизвикателства пред устойчивото развитие на глобално и регионално равнище, заяви тя.
Сподели:
Калина Андролова: Чакаме да видим какво Румен Радев ще каже на Урсула

Калина Андролова: Чакаме да видим какво Румен Радев ще каже на Урсула

"Дали, че ще подкрепяме Киев до последна капка кръв или че няма да покрепяме Киев оттук нататък с нищо и никога!", пише тя

Георг Георгиев: Радев поля всички с леден душ - подкрепата за Украйна ще бъде ревизирана

Георг Георгиев: Радев поля всички с леден душ - подкрепата за Украйна ще бъде ревизирана

"Тревожно намерение, което ще следим с внимание дали ще бъде потвърдено и в самите предстоящи разговори с партньорите в Брюксел утре"

Йотова: Това е началото. Ще чакаме до средата на юни, за да може цялостната реформа да влезе в действие

Йотова: Това е началото. Ще чакаме до средата на юни, за да може цялостната реформа да влезе в действие

"Когато реша да го оглася, ще дойда да го направя в Стара Загора", коментира тя по темата дали ще се впусне в битката за президент на идващите избори

Коментари (0)