17 Февруари, 2025

Карел Фриц: Борбата на украинските бежанци с депресията тепърва ще изисква дългосрочни решения

Карел Фриц: Борбата на украинските бежанци с депресията тепърва ще изисква дългосрочни решения

Карел Фриц, снимка: Агенцията на Европейския съюз за основните права

Година след началото на инвазията на Русия в Украйна и въпреки подкрепата украинците, бягащи от войната в близки и по-далечни страни, все още срещат редица предизвикателства в новия си живот. Това е основното заключение след допитване на Агенцията на Европейския съюз за основните права сред около 14 500 украинци, потърсили помощ в десет европейски държави – България, Чехия, Естония, Германия, Унгария, Италия, Полша, Румъния, Словакия и Испания.  

Карел Фриц е изследовател в евроагенцията. Базирана във Виена, от 2007 година насам Агенцията на Евросъюза за основните права работи, за да предоставя независими, основаващи се на факти препоръки на взимащите решения на европейско и национално ниво. Данните в допитването са събрани през август и септември миналата година. Подобни отворени онлайн проучвания не претендират да са представителни, уточнява Фриц пред БНР. И все пак – за да бъдат по-близо до представителността, изследователите са се опитали да достигнат до възможно най-много хора. Част от запитаните у нас казват, че планират да се завърнат в Украйна – 41%, което е сред най-високите стойности, отчетени в десетте държави. И още - 37 на сто от украинците у нас разчитат на спестявания, 26 на сто – на пенсиите си. Една трета, или 34%, от хората са се сблъскали с езиковата бариера, когато са потърсили медицинска помощ. За сравнение – средният процент в допитването е 47 на сто. Десетки страници с числа, цитати от анкетирани и сравнения между държавите. И всичко това, за да взимаме по-добри и по-компетентни решения относно съдбата на украинските бежанци.  

Особено притеснителни, подчертава Карел Фриц, са данните за депресията сред тях. "Всеки втори от запитаните често или винаги се чувства обезсърчен или депресиран. Двама от трима често или винаги са изпълнени с оптимизъм за бъдещето. Интерпретираме това като знак, че хората се надяват ситуацията да се подобри. Но войната се проточва във времето и трябват подходящи решения и за избягалите от нея, и за обществата, които ги приемат, така че всички да се справят с напрежението и правата им да бъдат спазени. Голям дял от анкетираните са били изложени на травматични преживявания в Украйна или докато са бягали от войната. Две трети от хората са били под заплахата от стрелба, бомбардировка или ракетна атака в родината си, а половината са ги преживели. Почти толкова е трябвало да се крият в мазета, бомбоубежища и други подобни места", казва Фриц.  
Сподели:
Летище София вече носи името "Васил Левски"

Летище София вече носи името "Васил Левски"

Президентът Радев издаде указ за това, с днешна дата

БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан

БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан

"В тази нова реалност, в която идеологиите се сменят, а геополитическият баланс се размества, ние трябва да защитим фундаменталните ценности, които ни определят."

Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов

Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов

"Държавата, в лицето на своите институции трябва да се противопостави на тези фашизоидни анархисти"