24 Ноември, 2024

Кинофестивалите на Ню Йорк, Берлин, Кан, Венеция...се обединяват в YouTube

Кинофестивалите на Ню Йорк, Берлин, Кан, Венеция...се обединяват в YouTube

Повече от 20 световни кинофестивала се обединяват за безплатно излъчване на филми в YouTube, след като пандемията от Covid-19 затвори киносалоните и наложи да бъдат отменени програмите на Кан и Ню Йорк, предадоха БТА, Асошиейтед прес и Ройтерс. 

Десетдневният "Ние сме едно: Глобален филмов фестивал" ще покаже продукции, подбрани от Берлин, Кан, Венеция, Сънданс, Торонто, Трайбека и др. Той ще започне на 29 май. 

Ще бъдат излъчени игрални и документални филми, музика, комедии, разговори.

Подробности за програмата още няма, но не се очаква да бъдат представени основни нови продукции, чиито премиери са обикновено на големите кинофестивали. 

Отменянето на кинофестивала в Кан и несигурността за кинофестивалите във Венеция и Торонто през септември лиши режисьорите и киностудиата от важен прозорец за промоция на новите филми. 

Организаторите на кинофестивала в Кан казаха, че се гордеят да се присъединят към инициативата в Ютюб, "която ще привлече вниманието към наистина изключителни филми и таланти".

Джейн Розентал от фестивала Трайбека в Ню Йорк, който също беше отменен, каза, че идеята е да бъдат вдъхновени и обединени хората от цял свят по време на пандемията. 

В интернет фестивала участват също кинофестивалите в Ерусалим, Мумбай, Сараево, Сидни, Токио, Лондон. Програмата ще бъде излъчена безплатно, но зрителите ще бъдат приканени да направят дарения на Световната здравна организация

Сподели:

Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия

Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов

HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)

Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота

Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия

Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.