"Трябва да се преосмисли автоматичното назначаване на главен прокурор, когато президентът я връща, да има дебати и да има други кандидатури. През последните две години доминираха служебни правителства, това предизвика ревност в политиците. Ако правителство е претърпяло вот на недоверие, не е правилно да стане служебно, това противоречи на логиката", каза пред Нова телевизия доц. Наталия Киселова
Според нея конституционните промени са на чернова, по която се обсъждат конкретни предложения. В началото на следващата седмица може да има внесен проект. Въз основа на негативния опит се предлага да се раздели ВСС - на съвет, който да отговаря за съдии, както и прокурорски. Все още няма категорично мнение, че само действащо НС може да прави конституционни промени", заяви тя.
По думите ѝ ще се изтегли правомощието на президента да назначава с указ председателите на двете върховни съдилища и главния прокурор, а това ще остане в компетентността на ВСС.
"Президентът има правомощия в трите власти, така е създадена Конституцията, той е орган, който им сътрудничи или ги спира", обясни Киселова.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес